Aksu Linum Linron Keten


Linum nedir ?
Lineceae'gillerin bir türüdür. Nemli iklimlerde yetişir. Halk arasında "keten bitkisi" adıyla anılır. Linum, yılda bir kere çiçek açar. Keten elyafı bu bitkinin sapından elde edilir. Ayrıca tohumu da belirli yağ ve boyaların ham maddesini oluşturur.
Dünya ketencilik ve linron :
İlk nebati tekstil ham maddesi olan ketenin M. Ö. 4000 yıllarında mısır firavunlarının mumyalama işleminde kullanıldığı görülmektedir.
Ketenciliğin bir sanayi dalı haline gelebilmesi büyük sanayi devriminden sonraya rastlar. İngiliz hükümeti sanayi devriminden sonra adada yün endüstrisiyle rekabet etmemesi amacı ile ketenciliğin İrlanda'da gelişmesine önayak oldu.
Linum'u içeren Linron gerçek İrlanda ketenidir. Ve linron serin, ferah tutabilme yetenekleriyle dünyanın en iyi ketenidir.
Türkiye'de aksu ve linron :
Günümüzde Türkiye'de Linron ketenlerini işleyen tek kuruluş aksu'dur. Yani aksu fabrikaları gerçek İrlanda ketenini işlemektedir. Lİnron ketenleri sıcak yaz günlerinde ilkbahar ılıklığını getirir üstünüze. Aksu fabrikalarında dokunan linron keten kumaşlarından yapılmış tiril tiril giysilerinizle "en uzun ilkbaharda" mutluluklar...
* Bu belge, Linron ketenlerinin Türkiye'de yalnız aksu tesislerinde imal edildiğini göstermektedir.
AKSU İPLİK DOKUMA VE BOYA APRE FABRİKALARI T.A.Ş.
Osmaniye, Aksu caddesi no. 37 Bakırköy-İstanbul
(1975)