BP'Yİ TANIYOR MUSUNUZ ?..


BP'yi tanıyor musunuz ?
* BP grubu 1908 yılında İngiltere'de kurulmuş, o tarihten beri gelişerek dünyanın başlıca petrol şirketlerinden biri haline gelmiştir.
* Halen 70 ülkede petrol endüstrisinin bütün safhalarında faaliyette bulunan BP, bu ülkelerin ekonomilerindeki rolünün önemini bilen ve sorumluluğunu tam anlamıyla taşıyan ticari bir kuruluştur.
* 1969-193 yılları arasında BP grubunun vergiden sonraki net karının kullandığı sermayeye oranı sadece % 8,5 olmuştur.
* Petrol endüstrisi özellikle arama safhasında çok büyük yatırımlar gerektirmektedir. 1973 yılında grubun net karı 310 milyon sterlin olmuş buna karşılık aynı yıl içinde tüm dünyada yapmış olduğu yatırım harcamaları 401 milyon sterlin'e varmıştır.
* BP Türkiye'de 1949 yılından beri faaliyettedir. Bugün 700'den fazla personeliyle üç ayrı şirket halinde faaliyet görmektedir.
* BP overseas refining ltd. şti. Türkiye'nin ikinci büyük rafinerisi olan Mersin'deki Ataş rafinerisinin % 17'sine sahiptir.
* BP petrolleri a. ş. 600 istasyonluk dağıtım teşkilatıyla petrol mamulleri piyasasının %11'ini karşılamaktadır.
* Kervansaray a. ş. Türkiye'nin başlıca turizm merkezlerinde 10 mocamp kurmuştur. 1973'de Türkiye'ye gelen her 14 turistten biri Kervansaray mocamplarında konaklamış, böylelikle önemli döviz kazancı sağlanmıştır.
* Türkiye'de BP günün değişen teknolojik koşullarına uygun olarak hizmetlerini geliştirmiştir. Örneğin petrol arıtma, depolama, dağıtım tesislerine ilaveten endüstri ve tarım alanlarında sağladığı teknik servis, eğitim ve yayınlarla en son teknolojik gelişmeleri Türk sanayici ve çiftçilere aktarmaktadır. BP'nin Gemlik'teki yağ harmanlama fabrikasına bağlı gres ünitesi grubun Avrupa'daki üç gres tesisinden biridir.
Son resmi bilançosuna göre 1973'de BP Türkiye'de 344 milyon lira tutarında döviz yatırımında bulunmuş, buna karşılık aynı süre içinde 56 milyon lira transfer etmiştir. Böylece Türk ekonomisine 288 milyon lira katkıda bulunmuştur. BP devamlı olarak karının büyük kısmını tekrar Türkiye'ye yatırma siyasetini uygulamaktadır.
VE BP ŞİMDİ TÜRKİYE'DE PETROL ARIYOR
* Teknik sebep ve olanaklara dayanan bu karar 1974 yılının ekim ayında kamuoyuna açıklandı. İlk kuyu BP ve şirketin Türk ortağı Tür-kan tarafından mayıs ayı içinde Siirt yöresinde açılacak.
* Şimdi BP'nin Türkiye'de petrol ürünleri piyasasına olumlu şekilde hizmete devam etmek amacına bir yenisi eklenmektedir.
* Türk milli çıkarlarına uygun olarak yerli ham petrolü arayıp bulmak ve Türkiye'nin kendi ihtiyacını kendi karşılayabilir duruma gelmesine katkıda bulunmak... 1975