Meşhur Mr. Millin yaz tatilini İstanbul'da geçirdiMeşhur Mr. Millin yaz tatilini İstanbul'da geçirdi
Geçen hafta İstanbul'da Park otelin ecnebi müşterileri arasında bir karı koca fazla dikkati çekiyordu. Bunlardan erkek uzun boylu, sarışın, babacan tavırlı ve daima güler yüzlü idi. Karısı da tombullukta Türk hanımlarını hatırlatıyordu ve mütemadiyen sigara içiyordu. Garson bunların kim olduklarını soran gazetecinin kulağına eğildi ve : "Mr. Millin ve karısı" diye cevap verdi. Geçen sene reis-i cumhur sayın Celal Bayar'ı ameliyat eden İngiliz operatör...
Böbreklerinde taş olan veya prostatının büyümüş olduğunu hisseden bütün tanınmış adamlarımız derhal Mr. Millin'i hatırlarlar. Mr. Millin'in Londra'daki kliniğinde ilk prostat ameliyatını İstanbul valisi bulunduğu sırada doktor Lütfi Kırdar geçirmiştir. Londra'daki "Queens gate clinic" ondan sonra meşhur oldu. Eski maliye vekili rahmetli Fuat Ağralı, Ankara hukuk fakültesi dekanı Baha Kantar, Turgut Bayar, son olarak Türkiye iş bankası idare meclisi reisi Üzeyir Avunduk bu klinikte ameliyat olmuştur.
Mr. Millin ile karısı İstanbul'u çok seviyorlar. Geçen sene yazın İstanbul'u gördükten sonra Boğaziçi'nin tadına doyamadıklarını söylüyorlar. Onun için bu senede yaz tatillerini İstanbul'da geçirmeyi tercih etmişler. Burada kaldıkları 15 gün zarfında İstanbul'un her tarafını gezmişler, bir kaç günde Yalova'da sayın reis-i cumhurumuzun misafiri olmuşlardır.
Mr. Millin mesleğinin üstadıdır. Binlerce kadavra üzerinde çalıştıktan sonra prostat ameliyatlarını bir defada yapmak usulünü ilk defa o tatbik etmiştir. Karısı İngiliz, kendisi İrlandalı'dır. İkisi de çok hoş insanlardır. Mr. Millin balıkçı hikayeleri anlatmaya bayılır. Karı-koca viskiden nefret ediyorlar; buna mukabil rakıya bayılmaktalar. Mr. Millin ile karısına boğazda bir Türk dostları ile karşılıklı rakı içerlerken tesadüf ettik. Masa arkadaşı olan Türk, iki sene evvel böbreğindeki taşları Mr. Millin'e aldırtmıştı. Sevimli operatöre gülerek :
"Böbreği taş yapan bir adamın rakı içmesi doğru mudur ?" diye sorduk...
Maruf operatör o babacan tavrıyla şu şekilde sualimize cevap verdi :
"İçsin de ne içerse içsin..."
Mr. Millin'in kanaatine göre bir bünye eğer taş yapıyorsa perhizlerin kesinlikle bir faydası yoktur. Mütemadiyen içmelidir ki taşları dışarıya sürebilsin... Ama daima rakı değil herhalde...?
Fotoğraflarımızda Mr. Millin Büyükada istikametine doğru yol alırken görülmektedir...1957