Paris'te Türk Modası


Modellerimizin Brüksel sergisinden sonra Paris civarındaki Boulogne ormanında yapılan defilesi, moda merkezinde büyük bir muvaffakiyet kazandı... Fransız gazeteleri ertesi günkü nüshalarında defileden bahseden yazıları için geniş yerler ayırmışlardı...
Sol : Gerek şekil, gerekse üzerindeki motifler dolayısıyla şahane bir avizeyi andıran bu model Parisliler tarafından çok beğenilmiştir. Beden vücuda tamamen sımsıkı oturmakta, etek buna zıt olarak eski tarihi elbiselerdeki gibi bombeli durmaktadır.
Sağ : Defilenin yapıldığı gün Paris'in en mutena köşelerinden biri olan Cascade gazinosunu dolduran Fransız sosyetesinin tanınmış simaları, kordiplomatik ve basın mensupları Türk kızlarının takdim ettiği modelleri dakikalarca alkışlamışlardır. 

Sol : Yukarıda görülen modellerin etekleri şalvardan ilham alınarak stilize edilmiş, bluzlarının yaka etrafı ile kol ağızlarına Türk motifleri işlenmiştir.
Orta : Türk kıyafetinin ihtişamını belirten bu saten üzerine frapan renklerle Türk motifleri işlenmiş tuvalet çok büyük bir sükse yapmıştır.
Sağ : Beyaz zemin üzerine siyah tuğra motifleri serpiştirilmiş olan bu model de çok alkışlananlar arasındadır. Beden bolerolu, etek penslerle kabartılmıştır. 

Üst : Üzerinde eski Türk çinilerindeki lale motifleri bulunan bu kokteyl kıyafeti büyük bir alaka ile karşılanmıştır. Modelin beli streples, eteği belin iki yanındaki iri pensler sayesinde hafif bol ve kabarık durmaktadır. Omuzları şal örtmektedir.
Orta : Saten düşesten beli kemerli, önünde aşağıya doğru gittikçe genişleyen bir plikaşesi olan yanlardan cepli etekle üzerinde ipekliden bir bluz. Yakanın etrafında omuzları içine alacak büyüklükte Türk motiflerinden işlemeli bir daire vardır.
Alt : Modelin üst kısmı streples ve gayet ince drapedir. Alt kısmı yanlardan dörder pensle bollaştırılmıştır. Etek ve elindeki şalda Türk motifleri vardır...1958