Büyük Efes oteli şöhretler yüzme havuzu


1964 yılında açılışı yapılan bu muhteşem havuz uzaktan küçük bir gölü andırmaktadır. Devamlı temizlenen, filtrelenen, klor atılan ve 10 saatte bir tamamen değiştirilen suyunun miktarı havuz tam dolu olduğu zaman 12.000 metre küpü bulur.
Havuz için 5 milyon liraya yakın bir para harcandı deniyor ve bu rakam gözlerde büyüyordu, lakin 2 yıldır açık olan havuz İzmir'in hayatına renk ve neşe kattı. Bu güzel şehrin en gözde yerlerinden biri, gelen giden bütün şöhretlerin görmeden ve girmeden gidemedikleri bir uğrağı haline geldi.
Bir yanda bakıyoruz Zeki Müren, yüzünde her zamanki tebessümü, ahenkli yürüyüşü ile geliyor ve kendini havuz kenarından sulara bırakıyor. Ötede Hülya Koçyiğit sere serpe uzanmış güneşleniyor. İki adım ileride Balarısı Engin ile Öztürk Serengil birbirlerine el ense çekiyorlar. Başka bir köşede Devlet Tiyatrosu aktris ve balerinleri su perileri gibi oynaşıyor.
Güzel İzmir'in hayatına renk katan Büyük Efes Otelinin yüzme havuzu burası. İçinde mavi ve yeşilin ahenginin en manalı şekilde kaynaştığı ve yerli ya da yabancı olsun serinlemek ihtiyacını duydu mu halk arasına karışmaktan korkan şöhretlerin bile gelip sularının koynuna atılmaktan çekinmediği muhteşem havuz. Yazın son günleri... Her tarafa bir hüzün çökmüş. Toprak, ağaçlar,kuşlar ve insanlar mahzun... Yalnız burada herkes neşeli, herkes canlı ve hareketli...
SANKİ CENNETTEN BİR KÖŞE
Büyük Efes'in bu cennet köşesi iki yıldır faaliyette. En büyük özelliği de üç kenarının taş duvar oluşuna karşılık bir duvarının tamamen kristal camdan oluşu. Öyle ki tam bu bölmenin altındaki küçük bara uğrayanlar dev bir akvaryumdaki balıkları seyredercesine havuza girenleri suyun ötesinden seyredebiliyor. Bikinili genç kızların mevzun vücutları, aşina çehrelerin suyun altında şekilden şekle girmesi burada insanı saatlerce oyalayabiliyor.
Büyük Efes'in bu muhteşem havuzu dünyadaki ikinci akvaryumlu yüzme havuzudur. Buna benzer bir havuz Beyrut'ta Büyük Lübnan otelinde bulunmakta, lakin İzmir'deki havuzun Lübnan'da bulunandan büyük olduğu söylenmektedir. Bizim "şöhretler havuzu" adını verdiğimiz bu havuz adeta devasa bir göle benzer.
250 kişilik Büyük Efes yüzme havuzuna giren otel müşterileri abonmanı olan ve onların misafirleridir. İki yıldır olduğu gibi bu yaz yine pek çok ünlü havuza girip çıkmıştır...1966