1966 Go Go Kızları.


Artık Amerika'da eğlencenin daha ateşli olanının, daha hızlısının, daha hareketliliğin sembolü haline gelen yepyeni bir atraksiyon go go girls (go go kızları). Üstte ve altta Amerika'da bir gece kulübünde müşterileri eğlendiren iki go go kızı görülmektedir.
Bu kızları ilk defa görenler tereddütsüz oyuncak olduklarını sanabilirler. Hepsi genç, hepsi güzel, hepsinin cinsi cazibesi yerinde, yüzleri daima gülen, hoplaya zıplaya dans eden eden dilberler bunlar ! Kendilerine kısaca go go girls (go go kızları) deniyor.
Bir anda Amerika'nın en gözde, en sevilen kraliçeleri olmuşlardır.  Ve bugün Amerika'da "go go ekibi" olmayan gece kulübü hemen hemen hiç kalmamıştır.
Hatta Amerika'nın en gelenekçi ve folkloruna düşkün ili olarak tanınan Greenwich Village'da bile go go'lar benimsenmiştir.
"Go go" demek diyeceksiniz ? Söyleyelim efendim : Go go aşırı heyecan, ölçüsüz eğlence düşkünlüğü, Amerikan gençliğinin yaşama, dans etme, şarkı söyleme tutkusu demektir.
Go go kızları ilk defa olarak New York'un "Trude Hellers" adlı gece kulübünde görülmüştür. Tabii sırtlarında ünlü Paris'li moda kreatörü Courréges'in ortaya attığı stilde eteklikler ve çizmeler olduğu halde. Fakat bugün Amerikan gece kulüplerinde go go'culardan geçilememektedir.
RENKLİ BULUŞLAR
Frank Sinatra, Mia Farrow, Sammy Davis gibi şöhretlerin sık sık göründüğü "Chez Ginza" adlı kulüpte go go kızları, salona hakim bir kafes içinde seyircilerin karşısına çıkarlar. "Rolling Stones" adlı kulüpte ise hepsi birer salıncakta sallanırlar. "Dude N'Dolls"da ise hepsi kovboy kıyafetlerinden birer örnek sergileyerek çıkarlar. Kısacası çağdaş genç kuşaklara has çılgınlık nihayet onların kişiliğinde sembolleşmiş olmaktadır...1966