Vietnam ve Amerikalı esir pilotlar


ÖL FAKAT ESİR DÜŞME !
Vietnam'da devam eden amansız savaşın su yüzüne aksetmeyen en acı taraflarından birisi de her iki tarafın ellerine düşen esirlere insanlık dışı muamele yapıldığı hakkındaki iddialardır. Aslında Kuzey Vietnamlılar, gerekse Amerikalı ve Güney Vietnamlılar, düşmanlarının eline esir düşmemek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Çünkü aksi halde başlarına neler geleceğini, ne ıstıraplar çekeceklerini çok iyi bilmektedirler. Mesela geçenlerde Kuzey Vietnamlılar bütün dünyaya birkaç fotoğraf servis ederek başkentleri Hanoi civarında düşürdükleri bir Amerikan (3 F - 105 D) uçağının pilotu Üsteğmen Thomas Mitchel Mcnish'i paraşütle yere indikten sonra nasıl yakaladıklarını göstermişlerdir. (Üst fotoğrafta Üsteğmen alt fotoğrafta ise uçağının düşüş esnası ve paraşütle atlayışı görülmektedir.)
Kuzey Vietnamlıların Amerikan pilotlarına "Hava korsanı" demeleri ve onlara savaş esiri muamelesi yapmamak için fırsat kollamaları savaş kurallarını temelinden sarsmaktadır. 


Bütün bu olaylara mukabil Vietnam üzerinde düşürüldükleri halde komünistlerin elinden kurtulmaya muvaffak olanlar da vardır. Bunlardan biride pilot teğmen Dieter Dengler'dir. Üstte çeşitli işkenceler sonrası kurtulan Dieter'in ilk anları ve söyledikleri şu şekilde : "Vietkong mensuplarının eline düşmek ölmekten beter..." 

Dieter Dengler yaşadıklarının sonrasında annesi ve erkek kardeşi ile. 1966