Molla Mustafa Barzani.


Barzani'nin göz diktiği milyarlar
Irak'ta komünistlerin son günlerde kitle halinde tutuklanmasına kızan Moskova, Bağdat hükümetine karşı Kürt lideri Molla Mustafa Barzani'yi artık açıkça destekliyor. Barzani, şimdi Irak cumhuriyetinin bağrında kurmayı hayal ettiği bağımsız devletin başkenti olarak Kerkük'ü istiyor. Kerkük, petrol tesisleri sayesinde yılda 7-8 milyar net geliri olan bir şehir. Bu yüzden 9 yıldır Iraklılar ile Kürtler arasında savaş konusu.
Ancak taraflar sonu gelmeyen çarpışmalardan usanınca kendi kaderleri hakkında karar vermeyi Kerküklülere bıraktılar. Önümüzdeki Ekim'de 450.000'lik koca şehir nüfusunun her ferdi bir çeşit referanduma katılacak ve Kürt mü, yoksa Arap mı olduğunu resmen tescil ettirecek. İki taraftan hangisi çoğunluk sağlarsa, şehrin kaderi ona bağlanacak...
Kerkük, şimdiden bölünmüş bir şehir manzarası arz ediyor... Her iki cephe, kendine daha fazla taraftar toplayabilmek için azınlıklara mavi boncuk dağıtıyor. Irak hükümeti, ilk tedbir olarak New York'ta sürgün hayatı yaşayan 125.000 Geldani'nin (Keldani) ruhani lideri piskopos Efraim Şamun'u izzet ikram Bağdat'a getirtti ve ona devlet başkanlarına yaraşan bir karşılama düzenledi. Şamun da hemen kolları sıvayıp Irak taraflısı kampanyaya katıldı.
Kürtler de boş durmadılar elbette. Oldum oldukları düşman bildikleri Türkmenlerle anlaştılar. Türkmenlerin nüfusu 100.000. Bir referandumda hayli ağır basacak bir topluluk. Oysa yakın zamana kadar Kürtler birkaç defa Türkmen boylarında katliama girişmişlerdi. Ve şimdi tarafların unutmuş göründüğü bu kanlı olayların sonuncusu haziran 1961 tarihini taşıyordu.
Eee, dünya bu... Milyarlar konuşunca, ne şehit kanına saygının hükmü kalır, ne de asırlık düşmanlıklar hatırlanır...1970