Türkiye'den İran sarayına hediye.


TÜRKİYE'DEN İRAN SARAYINA HEDİYE
İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi ve eşi İmparatoriçe Farah'ın üçüncü çocukları doğduğu zaman dış işleri bakanlığı ilgilileri kafa kafaya verip bu kraliyet bebeğine ne hediye göndereceklerini düşünmüşlerdi. Sonunda, yüzyıllar boyunca devam eden geleneğe uygun olarak kraliyet çocuklarının altın ve gümüş işli yataklarda yattıklarını hatırladılar ve bebeğe sırma işli bir yatak takımı yollamaya karar verdiler. İlgilileri bu karara iten sebepler çoktu. Eski Türk çevre, örtü ve saray kıyafetlerinin motiflerinden faydalanılarak yapılan stilize Türk el işlerinin yurt dışında çok beğenildiğini biliyorlardı. Ayrıca Ankara'da bu işi çok iyi yapanlar da mevcuttu. Neticede Ankara olgunlaşma enstitüsüne sipariş verildi. Böylece altın sırma ile işlenmiş bebek yatağı takımı yapılırken eski Türk el sanatının değeri de ortaya konmuş oldu.
Ama "Bu takımın kıymeti nedir ? Kaç paraya çıkmıştır ?" derseniz, bu sorunun cevabını alamazsınız. Sağda Türk motiflerinin stilize edilmesiyle hazırlanan takımın bir köşesi ve İran şahına ait kraliyet arması görülmektedir.
* FRANSIZ CUMHURBAŞKANININ EŞİNE
Bayan Pompidou için hazırlanan 12.000 lira değerindeki işlemeli kıyafet ile (solda) üstte ipek kozaları ile süslü bir tuvalet görülüyor...1970