Abajurunuzu Kendiniz Yapabilirsiniz...


ABAJURUNUZU KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ...
Mağaza vitrinlerinde renk renk, çeşit çeşit avize ve abajurlar göz alıyor. Bu arada hemen şunu belirtelim : O göz kamaştırıcı kristal avizelerin arasında "tiffany" denilen yarım ay biçimindeki abajurlar, sevimli sade görünüşleriyle dikkati çekiveriyor. Özellikle yatak odalarını "tiffany" abajurlarla süslemek adet oldu. Bu abajuru yapmak çok kolay. Üstelik sevimli görünüşü ve tatlı ışığıyla yatak odasının havasını değiştiriveriyor.
Siz de yatak odanız için bir "tiffany" abajuru yapabilirsiniz. Abajurun iskeletini dışarıdan hazır alabileceğiniz gibi, kalın teller kendiniz de meydana getirebilirsiniz. İskelet hazır olduktan sonra yatak odanızın renklerine uygun kalın bir emprime kumaşla iskeleti kaplayın. Orta boy bir "tiffany" abajuru 90 cm. eninde yarım metre kumaşla kaplanabilir. Abajurun iskeletini hazırlarken yandaki diyagramdan yararlanabilirsiniz. Kumaşı kapladıktan sonra da buna uygun renkte püskül dikerseniz "tiffany" abajurunuz tamamlanmış olur.
Eskimiş ya da kullanmaktan bıktığınız abajurlarınız varsa onları da üzerine bu şekilde kumaş kaplayarak yenileyebilirsiniz. Kendi elinizin emeğiyle ortaya çıkan bu abajurun değeri muhakkak ki en pahalı kristal avizelerden daha büyük olacak. Yalnız sabır ve dikkat isteyen bir iş olduğunu da unutmayın...1973