Ahmet Kutsi Tecer


1957'DE DİYORLAR Kİ...
AHMET KUTSİ TECER
Nurullah Ataç "Uçak yolculuğu" isimli bir yazısında sizden "Komik Adam" diye bahsediyordu. Bu sözü nasıl karşılıyorsunuz ? Sizin de sayın Ataç için söyleyecekleriniz var mı ? "Bu söz benim hakkımda verilmiş bir hüküm değil, sadece bir dostun yapmış olduğu yarenlik. Ataç ve ben birbirimizi seven iki arkadaşız. Ataç ile ayrıldığımız çok taraflar vardır. Lakin onun kişiliğine her zaman hayranımdır.  

- Edebiyat derslerinin daha verimli, daha faydalı ve daha günümüze uygun olabilmesi için bazı düşünceleriniz var mı ?
- Edebiyat dersleri bilgi dersidir. Dil ve düşüncenin gelişmesine yardım eder. Edebiyat zevki sanat eserlerinin doğrudan doğruya ruhumuza bıraktığı etkilerle gelişir. Bunda öğretmen kadar dergilerin, kitapların, antolojilerin rolü vardır. Halbuki bugün gençlik üzerinde iyi tesirler yaratacak olgunlukta dergiler çok az. Bugün herkeste daha çok magazin okuma merakı var. Fikir ve sanat bahisleri ne yazık ki pek ilgi görmüyor. Dolayısıyla edebiyat derslerinin daha verimli olması için edebi çevrelerin daha hareketli, daha verimli, daha bereketli olması lazımdır. Halbuki ne kadar az yayınımız var... 

- Hayatınızın en mesut hadisesini sormama müsaade buyrulur mu ?
Tecer, en çok bu soru üzerinde düşündü. Bir sigara yaktı, onu sonuna kadar bitirdi. Ardından bir bardak çayı bitirdi, onun ardından parmaklarını çıtlattı, "Hakikaten çok nazik bir mesele..."diyerek şu cevabı verdi :
- Ankara devlet konservatuvarı tatbikat sahnesinde ilk defa "Yazılan Bozulmaz" adlı piyesimin doğru bir anlayışla sahneye konmasıdır. Fakat benim için ilk yazımın neşri de pek mühimdir. İsterseniz onu yazalım...
- Hayhay...
-  Hayatımın en mesut hadisesi, 1919 yılında "Selam" başlığı altında ilk yazımın "ki bir nesir parçasıdır" Bolu'da çıkan "Dertli" gazetesinde yayınlanmasıdır.
- Bu ilk yazınızın konusunu hatırlayabiliyor musunuz ?
- Tamamen değil ama yazımın şu cümle ile bittiğini gayet iyi hatırlıyorum :
"Ben ömrümün sonuna kadar Anadoluyu dinleyeceğim ve onun sesini dinletmeye çalışacağım..." Demek daha o zaman farkında olmadan bir önsezi ile bugünkü yolumu çizmişim...(1957 Hayat Dergisi - Anketi Yapan : Mustafa Baydar)