Alman Hemşire Maaşını Kıbrıs'taki Muhtaçlara Bağışlamak İstiyor.


Almanya'nın Hagen şehrinde hemşire olarak çalışan bayan Irmhild Mergrad'ın mecmuamıza gönderdiği mektuptan alınmış bir parça.
TERCÜME : FARUK ARIK
Kıbrıs olayları karşınında Almanya'daki bir hemşirenin gösterdiği tepki.
MAAŞINI KIBRIS'TAKİ MUHTAÇLARA BAĞIŞLAMAK İSTİYOR
ÖRNEK BİR DAVRANIŞ !
İnsani bir hareketle, Kıbrıs'ta soydaşlarımızın ıstırabını dindirmeye yardım için karınca kaderince maaşını bağışlamak isteyen hemşire Irmhild Mergrad üstte görülmektedir.
Mecmuamızda gördüğü resimlerden büyük üzüntü duyan hemşire Irmhild Mergrad matbaamıza yazdığı, fotoğrafını ve tercümesini neşrettiğimiz mektubunda haklı davaları uğruna mücadele eden Kıbrıs'taki ırkdaşlarımıza elinden gelen her fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu bildiriyor.

Alman hemşireyi duygulandıran mecmuamızda yayınlanan bu fotoğraftı...


Kıbrıs'ta ıstırap ve korku devam ediyor !
Kıbrıs'ta, Hamit köyünde yerinden yurdundan olan Türkler çadırlarda.  

Lefkoşa'daki Türkler sefil ve perişan EOKA'nın amansız tedhiş hareketlerinden ancak Birleşmiş milletler askerlerinin himayesi altında bir yerden bir yere gidebiliyorlar. 

AHIRDAN BOZMA EV
Tedhiş hareketleri yüzünden evlerini terk edip daha emin bir bölgede bir ahırdan bozma yere sığınan kalabalık bir Türk ailesi kaderlerine terk edilmiş insanlardan farksız.  

Birleşmiş Milletlere güven yok !
Birleşmiş milletler barış gücünün yumuşak tutumu Türkleri daima tetikte olmaya mecbur bırakmaktadır. Bu yüzden mevzilerini terk etmeyen mücahitler herhangi bir saldırıya karşı uyanık ve hazır beklemektedirler...1964 Hayat Dergisi.