Hüseyin Sermet.


BAŞARININ ADI : HÜSEYİN SERMET
Eurovision şarkı yarışmasında büyük hayal kırıklığına uğradığımız halde bir türlü basının dilinden düşüremediği Semiha Yankı'yı unutamadık, ama katıldığı Ravel piyano konkuru'nda üçüncü olan genç piyanist Hüseyin Sermet'in verdiği ve Fransız radyo ve televizyonu ile bütün Avrupa radyolarının naklen yayınladıkları başarılı konser nedense bizde gerekli alakayı göremedi. Bu konsere, konkurun ilk üç derecesini alan sanatçılar katıldı ve 19 yaşındaki piyanist Hüseyin Sermet, Ravel'den çaldığı üç parçayla (Oiseau triste "Hüzünlü Kuş" , Sonatine ve Toccata) konkurun birincisi Alman gencinden çok daha büyük ve içten alkışlarla karşılandı.
Hüseyin Sermet'in konkurda kazandığı başarıyı anlamak için şu ayrıntıyı hatırlamak yeter : Müzisyen diyarı olarak bilinen Avusturya, Ravel konkuru için bir tek aday bile bulup gönderememiştir.
Böylesine güçlü parçaları genç yaşına rağmen ustaca yorumlayan Hüseyin Sermet, müzik eleştirmenleri tarafından takdir edimiştir. Ayrıca radyoları başında konseri dinleyen Türkler'de sanatçıyla iftihar ettiler. Uluslararası alanda çeşitli başarısızlıklardan sonra büyük bir başarı kazanmıştı Hüseyin Sermet, ama ne yazık ki o da gereken takdiri bizlerden göremedi...1975 

BAŞARI VE BELGESİ
Türkiye'ye "Concours international de piano" müsabakasında üçüncülük kazandıran Hüseyin Sermet'in belgesi...