Şirket-i Hayriye Göztepe vapuru.


ŞİRKET-İ HAYRİYE GÖZTEPE
Şirket-i Hayriye vapur işletmesi tarafından 1911 yılında Fransa'da Dunkerque'deki Societé de L'Atlantia, Chantier de France gemi fabrikası tesislerinde imal ettirilmiştir. Şirket-i Hayriye vapur işletmesinin güçlenip yeniden bir yapılanmaya geçişinde büyük emeği geçen eski yöneticilerden Hüseyin Haki Efendinin adı verildi. "Ziya" adında bir ikizi mevcuttu.
Gövdesi çelik imali olup 567 gros, 314 net ton ağırlığa sahipti. Uzunluğu 47,40 metre, genişliği 7,60 metre,  su kesimi 3,10 metre kadardı. De France yapımı 2 adet tripil 547 beygir gücünde buhar makinesine sahip ve çift uskurlu idi. Saatte 12 deniz mili hız yapabilmekteydi. Yazın 995, kışın 860 yolcu kapasitesine sahipti. Süvarisi Hüsnü efendi kaptan, baş makinisti Manuk Usta idi.
Temmuz 1933'de ikizi Ziya ile birlikte Akay işletmesi tarafından Şirket-i Hayriye'den alınarak Şehir hatlarına verildi. Adı Göztepe, ikizinin adı da Erenköy olarak değiştirildi. Yıllarca Galata köprüsü-Haydarpaşa-Kadıköy, Adalar, Yalova, sonları da boğaz hattında kullanıldı. 1983'de hizmet dışı bırakıldı. 3 yıl sonra satışa çıkarıldığında 72 yıllıktı. Halen Eceabat yakınlarında Burhanlı mevkisinde özel tersanede, Altınkum ile İzmir hattından Sur adlı vapurlarla birlikte baştankara bağlı bulunmaktadır...1993