Sıcaklar ve Tuz


HAYAT DOKTORU - DR. S. RECEP DOKSAT
SICAKLAR VE TUZ
Sıcak yaz günlerinde hemen hepimiz çok terler ve çok su içeriz. Bu da vücuttan fazla tuz çıkmasına sebep olur. Halsizlik, zayıflama, asap bozukluğu, hıçkırık, uykusuzluk, adale krampları gibi bazı yaz şikayetlerinin tuz eksikliğinden ileri geldiğini biliyor musunuz ?
Tuzsuz yaşamamız kabil değildir. Zira kan tuzlu bir sıvıdır, vücudun sulu kısımlarında tuz vardır. Birçok hayati faaliyetlerde rolü olan tuzun vücudumuzdaki miktarı aşağı yukarı 120-200 gramdır. 1 gramı terle, pek azı gaita ve çoğu idrarla olmak üzere günde 15 gram kadar tuz vücuttan atılır. Bu kaybı telafi etmek içindir ki yemeklerimizi tuzlu yeriz.
Az su içersek tuz ihtiyacımızda azalır, çok su içersek artar. Çünkü içilen su, idrar ve terle atılır. İdrarın ve terinde tuzlu olduğu malumdur. Çok miktarda çıkan idrar ve terle fazlaca tuz kaybedileceğinden vücut tuzdan yana fakir düşer. Şayet çok su yeteri kadar tuzla veya çok tuz yeteri kadar suyla alınırsa bir zararı dokunmaz.
Sıcak yaz günlerinde terleriz, yani vücut su ve tuz kaybeder. Ateşçi, ocakçı gibi çok terleten mesleklerde çalışanlar ise daima böyle su ve tuz kaybı içindedirler. Vücut su ihtiyacını eğer bir hastalık sebep değilse susamak hissi ile ifade eder ve bizde su içeriz. Fakat çok su içmek ve çok terlemek mütemadiyen tuz kaybına yol açtığı için bazı bozukluklar baş gösterir. Hemen ilave edeyim ki yazın fazlaca yenilen sebze ve meyveler zaten tuz ihtiyacını arttırır. İşte bu sebeplerin ittifakı tuz şikayetlerini hasıl eder.
Dil kuruluğu, iştahsızlık, bulantı, hıçkırık, kusma, ishal, uykusuzluk, halsizlik, huzursuzluk, asabiyet ve bazen boğulma hissi gibi derece derece beliren arızaların sebebi de çok defa tuz eksikliğidir.
Yaz uykusuzluklarının sebebini de sıcaktan çok bu tuz eksikliğinde aramalıdır.
O halde yazın mademki çok terliyor ve bol bol su içiyoruz, yediğimiz tuzu da biraz arttırmalıyız. Ocakçı ve ateşçiler de pek sık görülen bazı adale krampları da tuzsuzluktan ileri gelir.
Yaz ishallerinin de böyle tuzsuzluk krampları yapabileceğini unutmayın.
Eğer tansiyon, kalp ve böbrek hastalığı, gebelik gibi bir sebep yüzünden tuzsuz bir gıda rejimi takip etmeniz şartsa tuzdan uzak durunuz. Keza, saralılar da tuzsuz yemeye çalışmalıdırlar...1957