19 Kasım 1959 Fenerbahçe - Nice maçı.


GALİP FENERBAHÇE

Bu takım Macaristan şampiyonunu Budapeşte'de yenmesinin bir tesadüf eseri olmadığını Mithatpaşa stadında Nice'i ezici bir oyunla yendikten sonra ispat etmiş oldu. Yukarıdaki fotoğrafta galip Fenerbahçe takımının on birini maçtan evvel antrenörleri Molnar ile beraber görüyorsunuz. 

Fenerbahçe, Avrupa şampiyon kulüpler turnuvasında Macaristan şampiyonu Csepel'i eledikten sonra Fransa şampiyonu Nice ile yaptığı ilk maçı 2-1 kazandı. Sarı-lacivertli takımın 3 aralık rövanş maçı için hazırlandığı şu günlerde başarılı İstanbul karşılaşmasından sahneler veriyoruz.

BEKLENEN GOL
Oyunun 37. dakikasında Lefter'in Gürcan'dan aldığı pasla sağ açık mevkine kayarak kaleye doğru ortaladığı topa Şeref ile Can Bartu beraber girdiler. Top Can'da kalmıştı. Nice'in iki beki arasından Can'ın çektiği sert bir şutla top Lamia'nın plonjon'una rağmen ağları buldu. Fenerbahçe 1 - Nice 0. Yukarıdaki fotoğrafta maçtan sonra ilk golün kahramanı olan Can'ın seyirciler tarafından tebrik edilişini, yanda ise atılan bu ilk golde topun filelerden çıkarılışını görüyorsunuz... 

ALTIN GOL
Oyunun bitmesine 11 dakika kalmıştı. Maç ilk devrede atılan gollerle 1-1 devam ediyordu. Nice takımı beraberliğe çoktan razı olmuştu. Fakat Fenerbahçe ?... İşte son dakikalarda Fenerin baskısı ile bunalan Nice'in müdafası arka arkaya korner veriyordu. Lefter Küçükandonyadis sağlı sollu attığı kornerlerden sonra tekrar sağdan kazanılan bir korner atışını nefis bir vuruşla kale ağzına düşürdü. Lamia'yı aşan top Şeref'in sert bir kafa vuruşu ile ağları bulmuştu. Fenerbahçe : 2 - Nice : 1... 

MAĞLUP NICE
Her şeye rağmen iddialı idiler. Beraberliğe razı olmakla beraber galip geleceklerine de inanıyorlardı ama Fenerbahçe'nin ezici oyunu karşısında her iki tahminlerinde de yanıldılar. Fotoğraf, Fenerbahçe karşısında yer alan Nice on birini gösteriyor.

BOŞA GİDEN NEŞE
Maçtan önce sahaya çıkan Nice takımının sevimli kadın maskotu ile erkek arkadaşı neşe içinde idiler. Ama oyun bitince az önceki tebessümleri kayboldu. Onlar bu defa somurturken Mithatpaşa stadını dolduran otuz bini aşkın seyirci galibiyetin sevinci içinde zıplıyordu...(Hayat dergisi, Fotoğraflar : Erol Dernek 19 Kasım 1959)