Boyunuz Kısa İse Nasıl Giyinmelisiniz ?


BOYUNUZ KISA İSE NASIL GİYİNMELİSİNİZ ?
EDITH HEAD'in Hayat okuyucularına moda tavsiyeleri :

İlk şart : Tek renk elbise giymek. Çizgili kumaşlarda çizgiler mutlaka boyuna olmalıdır. Küçük desenli emprime giyiniz. Pantolon ve çok spor kıyafetler müstesna her zaman topuklu ayakkabı giymelisiniz.
Giymemeniz gereken : Enine yollu kumaş, geniş kemerler, iki parçalı elbiseler, geniş mantolar, geniş yakalar ve cepler, bol kollar. Truvakar mantolar, bol büzgülü kat kat jüponlu etekler size yakışmaz ve boyunuzu kısa gösterir.
Kısa boylu olmanıza rağmen elbiselerinizi dikkatle seçerseniz sizde şık, zarif ve cazip olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şart sade giyinmektedir. Elbiseleriniz şahsiyetinizi ikinci planda bırakmamalıdır. Hollywood yıldızlarının elbiselerini hazırlarken bilhassa bu hususa dikkat ederiz. Aynı şey sizin içinde vakidir. Boyu kısanlar olanlar şık, zarif ve cazip olmak için kalça, bel ve göğüslerine dikkati çekmemeye bir bütün olarak göze çarpmaya çalışmalıdırlar.
Dekolteniz : En fazla yakışan dekolte "V" biçimindedir. Kaçık erkek gömleği yakaları da size yakışır.
Beden : Göğsünüzü fazla büyük göstermeye çalışmayın. Göğsünüz boyunuzla mütenasip olsun. Şayet göğsünüz fazla iri ise iri mücevher takmayın ve göğsünüzü mümkün mertebe ufaltmaya çalışın.
Omuzlar : Omuzlarınıza vatka koymayın. Geniş ve süslü omuzlu elbiseler size yakışmaz.
Kollar : Dar olmalıdır.
Bel : Ya hiç kemer kullanmayın veya elbisenin kumaşında, yahut renginde çok ince kemerler takın.
Umumi görünüşünüz : Fazla uzun elbiseler giymeyin ancak çok kısa olanlarda size yakışmaz. Dizin altında 3,4 parmak uzunluğunda etekler size yakışacaktır. Umumiyetle dar ve ince olmaya çalışın bu şekilde boyunuz olduğundan uzun görünecektir.
Aksesuar : Şapka, çanta ve mücevherat hepsi boyunuzla mütenasip küçüklükte olmalıdır aksi taktirde çok gülünç olursunuz. Ayakkabılarınıza gelince, her çeşit süslü ve renkli ayakkabı giyebilirsiniz ve giymelisiniz.
Size örnek olarak tanınmış rejisör Alfred Hitchcock'un karısını anlatacağım. Bayan Hitchcock vücudu muntazam fakat maalesef ancak 1.50 boyunda bir kadındır. Devamlı olarak meşhur kocası ile seyahat eden ve bütün toplantılara giden bayan Hitchcock her zaman şık, zarif ve cazip olmalıdır. Bunun içinde elbiselerini büyük bir sabır ve dikkatle seçmesi, yeni bir elbise alırken veya yaptırırken uzun müddet düşünmesi gerekmektedir. Bayan Hitchcock bugün arzusuna nail olmuştur. Şıklık, zarafet ve cazibesini dar veya dar hissini veren tek renkli ve tek parçadan müteşekkil kıyafetler giyerek elde etmiştir. Hiçbir zaman iki renkli kıyafetler veya geniş kemerler giymez. Ceketleri daima elbisesinin rengindedir ve göze çarpmaz.
Gelecek Hafta : Az para ile nasıl iyi giyinebilirsiniz ?
(1959)