Büyükada'da Çin Tabak OyunuUÇAN TABAKLAR
Büyükada iskele meydanında her akşam kızlı, erkekli gruplar tabak çevirme yarışı yapıyorlar. Tabağı düşürmeden en çok çeviren günün kral veya kraliçesi seçiliyor. Büyükada'lı gençler azimle : "Bu oyunu bütün dünyaya yayan Çinli cambazların rekorunu adalılar kıracak." diyorlar.


ÜÇ TABAK
Bu işin ustaları üç veya dört tabak çeviriyorlar. Bunlar 10 parmağında 10 marifet olanlar tabii...Yukarıdaki fotoğrafta üç Çin tabağı çeviren bir hanım, en üstte ise ancak bir tabak çevirebilen genç kız görülüyor..
"BÜYÜKADA'DA ÇİN TABAK OYUNU"
İnsanoğlu yeni yıla yeni bir çılgınlıkla girmezse içi rahat etmiyor. 1959'un çılgınlığı da "Çin tabak oyunu". Ama bu oyun yeni sayılmaz. Binlerce yıl önce Çinliler bulmuşlar. "Bir şeyin kaynağını mı arıyorsunuz ? Önce Çin'e gidiniz !" sözü bu oyunda da gerçekleşmiş. Çin tiyatroları, cambazları bu oyunu yüzyıllar boyunca Avrupa'ya, Amerika'ya yaymışlar. Bu oyun "Hulo-Hup"tan bıkan Amerikalıların hoşuna gitmiş, "1959'un oyunu" olarak ilan etmişler. Şimdi Avrupa'da vekiller bile "Çin tabağı" çeviriyorlar. Oyun Türkiye'ye de Çin sefaretinde verilen bir parti ile girdi, Adanın, Modanın meydanlarına yayıldı...
(Fotoğraflar : İnal Tengizman)