DENİZE DÜŞEN OTOMOBİLDEN KURTULMAK ZOR DEĞİLDİR !


DENİZE DÜŞEN OTOMOBİLDEN KURTULMAK ZOR DEĞİLDİR !
Dağ yollarında denize uçan otomobillerin hikayelerine gazetelerde pek sık rastlarız. Her ne sebeple olursa olsun meydana gelen bu kazalar bazen ölüm ile neticelenir. Halbuki bu kazalardan çok defa sağ olarak kurtulmanın çaresi vardır. Hollanda'nın Amsterdam kanalına da haftada ortalama iki otomobil düştüğü için Hollandalılar bu gibi hallerde yapılacak şeyleri alakalılara öğretmek maksadı ile tatbiki bir kurs açmışlardır. Tatbikattan fotoğraflar aşağıda ve üstte yer almaktadır. 

Suya düşen bir otomobilin içinde ilk yapılması gereken şey telaşa kapılmamaktır. Resmin içindeki krokide görüldüğü gibi batan otomobilin tavan kısmında muhakkak biraz hava kalır. Bu hava bir insanı 8-10 dakika kadar besleyebilir. Suya düşer düşmez kendinizi mümkün olduğu kadar yukarıya çekerek yüzünüzü tavana yapıştırınız.  

İlk anda dışarıdaki su basıncı kapıyı açmanıza mani olur. Bunun için tavandan alacağınız hava ile birkaç dakika bekleyin. Otomobilin içine dolan suyun basıncı ile dışarıdaki basınç müsavi hale geldiği zaman, yani otomobilin içi tamamen su ile dolunca kapıyı kolayca açıp suyun yüzüne çıkarak hayatınızı kurtarabilirsiniz...1959