Kıbrıslı Türk Liderlerinin Hanımlarını Tanıtıyoruz


KIBRISLI TÜRK LİDERLERİNİN HANIMLARINI TANITIYORUZ...
Soldan sağa : Bayan Örek, Bayan Denktaş ve Bayan Küçük. Örek'lerin villasında. Solda müstakbel reisicumhur muavini hanımı Süheyla Küçük görülmektedir.

Hayat muhabiri Yılmaz Çetiner son Kıbrıs seyahatinde Kıbrıslı Türk liderlerinin hanımlarını bir arada ziyaret etti. İşte intibaları :
(Fotoğraflar : Dündar Arcayürek 1959)

Kıbrıs'ta senelerden beri devam eden mücadeleyi sadece gazetelerden isimlerini okuyup resimlerini gördüğünüz cemaat ileri gelenleri mi yaptı zannediyorsunuz ? Yeşil adada sulh ve sükunun tesisi ve oranın kurtuluşu için pek çok Türk kadını da ıstırap çekti, kardeşleri ve kocalarıyla omuz omuza bu mücadeleye iştirak etti.
İşte bu fedakar binlerce Türk kadınının 1 numaralısı muhakkak ki Dr. Fazıl Küçük'ün eşi Süheyla Küçük'tür. Pek yakında Kıbrıs Cumhuriyeti reisicumhur muavininin eşi unvanını alacak olan Süheyla Küçük'ün en samimi arkadaşları yine Kıbrıs Türklerinin liderlerinden Rauf Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş ile Osman Örek'in eşi Neriman Örek'tir.
Hususi hayatlarında da gayet iyi anlaşan bu üç fedakar Türk kadınını Lefkoşa'da bulunduğumuz sırada Örek'lerin villasında yakaladık.
Zevkle döşenmiş salonda rahat koltuklara oturmuş olan üç candan arkadaş pikabın çaldığı İtalyanca plakları dinliyorlardı. Süheyla hanım Dr. Fazıl Küçük ile evleneli 15 sene olmuş.  O zamandan beride politikanın, mücadelenin tam içinde. Eski günlerden bahsedilince "Kıbrıs davasında hakikaten büyük zafer kazandık..." diyor ve ilave ediyor :
"Arbedeler tam bizim evin önünde cereyan ederdi. Gözlerimizin önünde kaç kişiyi öldürdüler. Bir gün bizim eve de hücum edeceklerini öğrenince balkondan dökmek üzere kaynar sular hazırladık. Aman... O günlerden bahsetmeyelim artık..."
Süheyla Küçük'ün iki çocuğu var. Kızı Pembe 12 yaşında, Oğlu Mehmet 10 yaşında. Genç annenin en büyük meşgalesi onlardır. Süheyla hanıma Kıbrıslı hanımların ne ile vakit geçirdiklerini sorduk. Ankara radyosunu dinlemek, kitap ve gazete okumak, bezik, cemiyet işleri bir hayli zaman alıyormuş.
Bu sırada neşeli kahkahaları ile arkadaşları arasında pek sevilen Aydın Denktaş lafa karıştı : "Aaa, politika konuşmalarını unuttunuz mu ? Buna bir başladık mı başka hiçbir iş görmeye vakit kalmaz."
Denktaşlar ise 10 senelik evliler ve pek mesutlar. Zaten görünüşleri de bunu ifade etmekte. Aydın Denktaş oğlu Raif'i bizzat kullandığı otomobille her gün mektepten almaktadır.
Bayan Neriman Örek ise henüz 1,5 senelik evli. Bu zarif villaya yeni geçmişler ve pek memnunlar. Neriman hanımın en çok sevdiği şey spor otomobil kullanmak. "Saatlerce direksiyon kullansam yorulmuyorum..." diyor. İşte size Lefkoşa'da üç Türk hanımıyla geçen bir saatin hikayesi...1959