Şişmansanız Nasıl Giyinmelisiniz ?


ŞİŞMANSANIZ NASIL GİYİNMELİSİNİZ ?
Seneler boyunca televizyon yoluyla Amerikan kadınlarına moda tavsiyelerinde bulunan Edith Head, şimdi bu tavsiyelerini hatıralarının yanı sıra neşrediyor.

İlk şart : Sakın vücudunuzun bütün hatlarını meydana çıkaran çok dar elbiseler giymeyin. Elbiseler dar oldukça şişmanlık belli olur.
Giyeceğiniz elbiseler : Nispeten koyu renkleri, bütün renklerin koyu ve mat tonlarını tercih edin. Küçük desenli emprimeler, çok ufak benekli ve çizgili kumaşlarda desenler ufki gelecek şekilde olmalıdır.
Giyemeyeceğiniz : Pastel ve parlak renkler, geniş desenli emprime, iri benekler, geniş yollu kumaşlar ve çizgileri enine gelen elbiseler.
Dekolte : "V" şeklinde, açık gömlek yakası biçiminde olmalıdır.
Beden kısmı : Elbiselerinizin beden kısmı bol olsun. Yarım dikilmiş penslerle bu kamuflajı temin edebilirsiniz. Dar yakalar, V şeklinde dekolte, boyuna dar süsler bedenin iriliğini azaltır. Dikkati çeken parlak büyük düğmeler, iğneler ve uzun, çok sıralı kolyeler taşımamanız lazımdır.
Omuzlar : Tabii olsun, süs veya vatka koymayın.
Bel : Dikkati çekmeyecek dar kemerler elbisenin renginde veya mümkünse kendi kumaşından olmalı. Sakın geniş kemerlerle belinizi inceltmeye gayret etmeyin. Şişmanlık daha fazla göze çarpar.
Kollar : Kolsuz elbise giymeyin. Size en fazla yakışanı dirsek altına kadar uzanan truvakar kollardır.
Kalça : Etekleriniz belden takma ve kalçayı sıkı sıkı saran değil oldukça gevşek olmalıdır. Sakın kalçadan takma etek giymeyin. Dar, plili ve verev etekleri dilediğiniz gibi giyebilirsiniz. Büzgülü etekler ve geniş jüponlar size yakışmaz.
Bacaklar : Hafif koyu renkli çoraplar ve sade ayakkabılar giyin. Süslü ayakkabılar dikkati şişman ayaklarınıza çeker. Fakat bazı şişman kadınlarda bulunan güzel bacaklarınız ve küçük ayaklarınız varsa istediğiniz ayakkabıyı giyebilirsiniz.
Umumi görünüşünüz : Size en çok yakışan kıyafet iki parçadan müteşekkil elbiselerdir. Tayyör, elbise ve üzerine giyilen bolca ceket. Bu tip kıyafetlerin bol ceketi şişmanlığı örteceğinden size yakışacaktır. Etek üzerine giyilen bluzlarda giyebilirsiniz. Şayet bütün bir elbise giymek istiyorsanız mutlaka ya önde boydan boya iliklenen veyahut da yine önde yukarıdan aşağıya kadar dar bir pli bulunan elbiseler seçin.
Aksesuar : Şişman kadınların hemen hemen çoğunun yüzleri, boyunları, bilekleri ve elleri güzeldir. Dikkati bu taraflara çekmeye çalışın. Güzel bilezikler, kol düğmeleri, eldivenler giyin. Dekoltenin güzelliğini ortaya çıkaracak tek sıra zarif kolyeler, küçük küpeler ve şapkalar size çok yakışacaktır...1959

GELECEK HAFTA
Zayıfsanız nasıl giyinmelisiniz ?