1959 Gönen Şeftali Bayramı.


GÖNEN ŞEFTALİ BAYRAMI
Dünyanın en lezzetli ve büyük şeftalilerinin yetiştiği Gönen'de her yıl olduğu gibi bu yılda ilçelerden gelen bahçe sahiplerinin iştiraki ile mevsimin şeftali bayramı geçenlerde kutlandı. Bahçe sahiplerini teşvik ve iyi mahsul elde etmek gayesiyle hazırlanan müsabakalarda bu yıl birinciliği kazanan şeftalinin ağırlığı 680 gramdı. Şeftalilerin yanı sıra Gönen, meyve bahçeleri ve patlıcanı ile de meşhurdur. Gene Gönen'de bulunan Türk-Alman numune çiftliğinde Almanlar ile birlikte çalışan ziraatçilerimiz modern ve teknik ziraatte artık tamamen yetişmiştir. Bu bayram gününde onların başarısını ve sevinçlerini yakinen gördük. O gün genç, ihtiyar bütün gönenlilerin yanında onlarda bayrama katıldılar, milli oyunlar oynayıp hora teptiler. Üstte;
Soldan birinci fotoğraf şeftali bayramı münasebetiyle civar ilçelerden gelen ve bayrama katılan ziyaretçileri o gün için özel hazırlanan özel rozetlerin takılışı esnasında göstermektedir.
Sağda ise Gönenli genç kızlar halk türküleri söyleyip şiirler okuduktan sonra milli kıyafetleri ile oyun esnasında göstermekte.  

Üstte seçimlerde derece kazanan şeftaliler milli kıyafetli kızlar tarafından geçit resminde görülmekte...(Faruk Arık 1959)