GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK VE SU ISITMAK ARTIK MÜMKÜN !


"GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELEKTRİK VE SU ISITMAK ARTIK MÜMKÜN !"

Bir Japon buluşu artık Türkiye'de de tatbik ediliyor. Üstte güneş enerjisini ısı haline getirecek cihaz görülmekte...

İnsanlar çok eski çağlardan beri güneşten çeşitli yollarla istifade etmeye çalışmışlardır. Bu muazzam ısı kaynağı başlangıçtaki en iptidai usullerden bugünkü en ileri teknik imkanlara varıncaya kadar insanoğlunun daima yardımcısı olmuş dünyadaki bütün canlılar hayatiyetlerini güneşe bağlamışlardır.
Bundan 20 sene önce (1944) Japonların bulduğu bugün halen Amerika ve İsrail'de halkın büyük rahatlıkla kullandığı güneşten aldığı enerjiyi ısı enerjisine çevirerek hiçbir masrafa lüzum göstermeden su ısıtan ve özellikle elektrik istihsal eden bir cihaz şimdide memleketimizde Ahmet Vatansever isimli bir şahsın çalışmaları sayesinde tatbik mevkisine konmuştur.
"Gün-Işık" adı verilmiş olan bu cihaz yapılışı itibariyle gayet basittir. Çalışması da fiziki bir kaideye bağlıdır. Bütün cihaz beheri iki metre kare ebadında, üzeri hararetten bozulmayan hususi siyah bir boya ile kaplı, içinde sacdan mamul su boruları geçen iki adet toplayıcı plak ile etrafı tecrit edilmiş 150 litre su alabilen bir varilden ve bunları birbirine bağlayan galvaniz borulardan müteşekkildir.  

Cihazın hususiyetine gelecek olursak; plakların üzerine sürülmüş olan siyah boyadır. Bu boya güneş ışınları ile gelen kaloriyi sathında toplayıp ısı enerjisi haline çevirerek borular içindeki soğuk suyu ısıtmakta sonrasında varilde depo etmektedir. Aynen banyolardaki termosifon sisteminde olduğu gibi sıcak su kullanıldıkça yerine daima soğuk su ısınarak gelir. Isınan suyun ısısı yaz aylarında 70 dereceye kadar çıkar. Su ancak 24 saatte ısısında 5 derece kaybeder. Cihazın çalışması için daimi güneşe de ihtiyaç yoktur. Gece mehtaplı havalarda, gündüz ise güneşli ve kapalı havalarda bile cihaz yavaşta olsa daima içindeki suyu ısıtmaya devam eder. Çok uzun süreli kış aylarında ise depodaki suyun ısısı asgari 20 dereceye düşer ve yinede bir ılık su elde edilebilir.
Bu cihaz yakıttan ve elektrikten iktisat etmek isteyen her ailenin evinin çatısına monte edilerek hiçbir masrafa lüzum kalmadan kullanabileceği mükemmel bir icattır. 1965 yılında aynı cihaza ufak bir ilave ek ile bir aydınlatma sistemi kurma imkanı da yoldadır...1964