İstanbul Darphanesi Altın Basımı


ALTIN BASILIYOR...
Yüzyıllardan beri insanoğlunun en kıymet verdiği meta para olmuştur. Yine yüzyıllar boyunca yalnız madeni para tedavül ettiği içinde bu paraları basan darphaneler devletlerin hayatında önemli yer işgal etmiştir. 236 yıllık bir geçmişi olan İstanbul darphanesi bunlardan birisidir. Fotoğraflarda en güzel meta olan altının meskuk ve ziynet basılmak üzere İstanbul darphanesinde geçirdiği safhaları görmektesiniz. Üstte;
450.000 lira : Yukarıda 450.000 lira kıymetinde 26 kilo 820 gram, 1487 adet iki buçukluk ziynet altınının tartılması görülmektedir. Bugün darphanenin izbe yapısını aydınlatan yegane parıltı, altının o hiç sönmeyen ışıltısıdır.  

İZABE : 24 ayar saf külçe altın sertleşmesi için gümüş ve bakırla karıştırılarak kömürle ısıtılan grafit potada eritilmiş, çubuk haline getirilmek üzere kalıplara dökülüyor. Artık 22 ayar olmuştur. Müşteriler darphaneye yüzde bir fire payı tanımaktadırlar. Ödedikleri ücrette altın başına 30 ile 100 kuruş arasında değişmektedir.  

Kuyumcuların ve halkın getirdiği 24 ayar saf külçe altın izabe edilmek ve ziynet, yahut Cumhuriyet altını haline getirilmek üzere hassas terazilerde tartılıyor. Yukarıda görülen külçe altının ağırlığı 86 kilo 568 gram, tutarı da 1.385.088 liradır. 

BASKI : Çubuk haline getirilen altın haddeden geçirilmiş, para kutrunda doğranmış, tavlanıp, ağartılmıştır. Şimdi ise basılıyor. Bundan sonra tartılıp sayılarak teslim edilecektir. Darphanede devamlı bir tartı ve sayım vardır...1959