Kaşlardaki Hataları Düzeltmek Mümkün.


KAŞLARDAKİ HATALARI DÜZELTMEK MÜMKÜN
Tecrübesi olmayan birçok kimseler kaşlarına şekil vermek, fazlalıklarını almak istedikleri zaman bazı hatalara düşebilirler. Hatalı alınmış kaşlarda yüzün bütün güzelliğini bozar. Kaşlara şekil verirken yüz hatları (yuvarlak, kare) daima göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kaşların başlangıç ve bitiş noktaları ile göze olan uzaklığı da yüzün manasına tesir etmesi bakımından mühimdir. Resimde artist Barbara Bouchet güzellik uzmanlarının kabul ettiği ideal kaş şeklinin nerede başlayıp, nerede bitmesi icap ettiğini belirten bir şema gösteriyor. Sizlerde buna bakarak kaşlarınızı tashih edebilirsiniz. Evvela şekil a'da gösterildiği gibi fırçayı veya kalemi göz pınarının yanından burna doğru düz bir hat şeklinde uzatarak tutun. Kaşın ideal şekle göre kalemin tam yanından başlamış olması lazımdır. Uzunluğunu tespit etmek içinde kalem göz kenarından şakaklara doğru şekil b'de gösterildiği gibi 45 derece eğilerek tutulmalıdır. Kaşlar kalemi geçerse lüzumundan fazla uzun demektir, kısaltılması tavsiye edilir.
Kaş kavisinin tebarüz ettirilmesi lazım gelen noktada şekil c'deki gibi aynaya doğru olarak bakıp kalem gözün renkli kısmından yukarı doğru düz tutularak tespit edilir. Kaş uçlarının çok düşük oluşu da güzel durmaz. Şekil d'deki gibi kalemi göze paralel olarak düz tutup kaşlarınızın yüzdeki bitiş yerini tespit edebilirsiniz.

HANGİ RENKLER SEÇİLMELİ
Kısa veya çok seyrek tüylü kaşlara istenen şeklin verilebilmesi ancak boya ile mümkün olur. Yalnız bu boya kalemlerinin renkleri tipe göre seçilmelidir. Aksi halde güzel olmak için sarf edilen bu gayret insanı çirkinleştirmekten başka bir işe yaramaz. Güzellik uzmanları saç rengi beyaza kaçan (sandre) mat tenli sarışınlara kaşlarını boyamak için koyu gri renkli kaş kalemlerini tavsiye ediyorlar. Bu uzmanlara göre saçları altın sarısı veya kızıl olan kimselere açık kahverengi kaş boyası ve siyah olanlara da kahveringi ile siyah karışımı bir boya en iyi giden ve onlarda tabii duran renklerdir...1964