BÜYÜK ANTRENÖRLER VE TESİRLERİ


BÜYÜK ANTRENÖRLER VE TESİRLERİ
Inter, Real Madrid'i yenerek Avrupa şampiyon kulüpler kupasını kazandı. Helenio Herrera takımını her bakımdan mükemmel bir şekilde hazırladı ve idare etti. 1954 yılında Herberger'de hesaplı hareket ederek Alman milli takımını şampiyon yaptı. Avusturya'nın Vundertim'ini, Hugo Mayzel hazırlamıştı. Bunlar gibi daha birçok antrenör ismi sayabiliriz. Mesela İtalyanların Pozzo'su...
Herrera inancına göre takımını çalıştırıyor. Rakip takıma göre oyun tarzını hazırlıyor. Inter'li futbolcular Herrera'nın elinde dama taşı gibi verdiği vazifeyi yapıyorlar. Ancak bu vazife içinde futbolcuların ferdi üstünlükleri, takımın randımanını arttırıyor. Bu ferdi gayret hiçbir zaman takımın umumi ahengini bozacak egoist bir oyun olmuyor. Bugünün futbol anlayışı... İyi bir menajer veya antrenör takımını istediği gibi oynatabilirse muvaffak olur ve kazanılan başarı tesadüfler neticesinde değil, köklü ve sürekli olur. Aksini düşünürsek bu kişiler sadece emir kulu olurlar.
Bir takımın başarısını yalnız birkaç futbolcunun şahsi gayretinde ararsak bu galibiyetler saman alevi gibi çabucak söner. Futbolcularda toplu oyun kültürü yerleşmediğinden takım birdenbire çöker. Ferdi meziyetlerde zafer aramak iptidai futbol anlayışıdır. Futbolun büyük zekası Herrera, bir maçtan evvel veya sonra olacakların ve olanların izahını rahatlıkla açıklamaktadır.
Inter, antrenörlerinin sayesinde her sene ön planda ismini duyurmaktadır. Bu sene de Avrupa şampiyonu olarak büyük başarı kazanmıştır. Bir hocanın muvaffak olması için talebeleri kendisine inanmalı ve söylenenleri yapmaya çalışmalıdır. Bir memlekette futbolun ilerlemesi için muhakkak ki bilgili menajer ve antrenörlere çok ihtiyaç vardır.
Fotoğrafta, Inter'in antrenörü Herrera galip geldikleri bir maçtan sonra neşeli bir şekilde ayrılırken görülmektedir...1964