İstanbul Olgunlaşma Enstitüsü Defilesi


TÜRK DESENLERİNDEN MÜLHEM BİR DEFİLE TERTİP EDİLDİ...
Türk-Amerikan üniversiteliler derneği kadınlar grubu eğlence ve gelir komitesi 3 nisan 1964 cumartesi günü pek başarılı geçen bir kokteyl defile tertip ettiler. Sosyal hizmetler komitesi yararına yapılan ve İstanbul olgunlaşma enstitüsü tarafından hazırlanan defilenin geliri hastanelerimize sarf edilecektir.
Olgunlaşma enstitüsünün itina ile dikmiş olduğu kıyafetlerin çoğu (Cepken ve şalvardan ibaret Türk kıyafeti (üst sol), Türk motifli kreasyon (sağ).) eski Türk desen ve işlemelerinden ilham alınarak modernize edilmiş motiflerle bezenmişti. Defilede otuzdan fazla modern kıyafet ve değişik milli elbiselerimiz birbirinden güzel dört Türk mankeni tarafından teşhir edilmiştir. Defiledeki hakim renkler : Açık bejden başlamak üzere en koyusuna kadar değişik tonlarda kahverengi ve siyah-beyaz karışımı idi.
Ayrıca senenin gözde rengi pembe de göze çarpmakta idi. Elle işlenmiş elbiselerin fiyatları 450 ile 1.950 lira arasında değişmekteydi. "İnci Su" adlı kıyafet pek beğenildi...(İnci Pirinççioğlu)