Ölü Veya Diri Getirene 5 Lira Mükafat.


(Ölü veya diri getirene 5 lira mükafat)
NEDİR BU KUŞLARDAN ÇEKTİĞİMİZ ?
Meydanları, anıtları daimi olarak kirleten kuş sürüleri belediyelerin başına dert oldu...

Dünya şehirlerinin meydanlarını kaplayan kuş sürüleri sadece cıvıldamak ile kalmıyor bir sürü derdi yanlarında taşıyorlar. Mesela bina ve abideleri kaplayan kuş gübreleri bu dertlerin başında gelmekte. Bazı binaların tepesinde bu gübreler 30 cm'i bulmuştur.
Geçenlerde kuşları çatılardan uzak tutmak için bir çare bulunmuştur. Bu da plastik bir lapa. Çatılara konan bu lapa yumuşak olduğu için kuşların ayaklarını kaydırmakta ve konmalarını önlemektedir. Böylece kuşların binalara konması ve zararları önlenmekte, adeta kuşkonmaz mekan unvanını kazanmaktadır.
Bu müessir usul bulunmadan öncede çatapat, mikrofon, tel kapan, elektrikli tel, parlak boya, korkuluk, sahte baykuş, sahte yılan gibi nesnelere başvurulmuş ve netice alınamamıştı. Plastik lapa titiz Londra belediyesinin kuş problemini kökünden çözmüştür.
Chicago'lular da bir kimyevi maddeyi çatılarına sürmeyi denemişler. Kuşların ayaklarına yanma hissi veren bu maddede tesirli olmuştur.
Tohum yiyen kuşlara çiftçiler de iyi gözle bakmazlar. Amerika'da tarlalardan kuşları kaçırmak için bir nevi ipli çatapat kullanılmakta, bunlar 15 dakika yanıp infilak etmektedir.
İngiliz hava bakanlığının başı, kuşlar yüzünden derttedir. Hava alanları ve pistlerinde toplanan kuş sürüleri özellikle iniş kalkış yapan uçaklara zarar vermektedir. Kuşun kanatlara çarpması bildiğiniz üzere zararlıdır.
Hava alanlarını korumak için tatbik edilen en iyi usul, atmaca kullanmak olmuştur. Kuş sürüleri toplandığı zaman uçurulan bu atmacalar bunları acele ile kaçırmaya muvaffak olmaktadır. Bu yöntemin denenmesine kadar İngiliz hava alanlarında kuşların verdiği zarar 3 milyon liradır.
Washington belediyesi de binalarını kuşlardan elektrik akımı ile korumaya çalışmış olsa da bu usul neticede pahalıya mal olmuştur. Meselenin pratik ve ucuz hal şekli hala Washington'da aranmakta ve bulana belediye 40.000 lira vaat etmektedir...1964 Hayat Dergisi.