Ahmet Ucani



AHMET UCANİ
Bugüne kadar futbol sahalarında miyop futbolcular çok görülmüştür. Bu futbolcular zaman zaman milli takımlara kadar yükselmişler; bazıları gözlükle oynamasına rağmen iyi futbolcu hüviyeti kazanmışlardır. Fakat bunların içinde en enteresan futbolcu Fransa'da Lens takımının Cezayirli koyu Müslüman futbolcusu Ahmed Ucani (Ahmed Tijani)'dir. Ahmet son derece miyoptur. Sağ gözü 4,5, sol gözü 5 diziyem miyoptur.
Ahmed'in bu miyopluğu çocukken geçirdiği trahom hastalığından kalmadır ve görmezliği de her sene artmaktadır. Fransız seyircileri ve arkadaşları tarafından çok sevilen Ahmet 1.81 boyunda, 81 kilo ağırlığındadır. Oyun tarzı müthiş yırtıcı ve şut uzmanıdır. Attığı şutlar kalecileri korkutmaktadır. Ahmet gece maçlarında çok sıkıntı çekmesine rağmen gözlük takamıyor. Gözlük taktığı zaman bir maratoncu gibi bütün maç boyunca hırsla çalışmaktan mütevellit husule gelen terden ıslanan gözlük görmesini daha çok güçleştirmektedir.
Ahmed'in üç korkusu vardır :
1- Uykusuzluk
2- Sakatlanmak. Zira çok girgin, şarjlı, korkusuz oynadığından bugüne kadar çok ağır sakatlıklar geçirmiştir.
3- Görüş kabiliyetinin azalması. Henüz 27 yaşında ve evli olan Ahmet, 6 seneden beri Lens takımında oynamaktadır.
Üstteki resimde Ahmed'in evinden antrenmana gidişi; diğerinde Lens'in Bordeaux'u 8-1 yendiği maçta hücumu görülüyor...1964