ASTRONOT GUS GRISSOM (VIRGIL IVAN GRISSOM)


ASTRONOT GUS GRISSOM (VIRGIL IVAN GRISSOM)
Gus Grissom 33 yaşında. Amerikan hava kuvvetlerinde yüzbaşı. 3.000 saat uçuşu var. 2.000 saati özellikle jetlerde.. 

"Son vazifem tecrübe pilotluğu idi. Tecrübe pilotluğu çok büyük dikkat isteyen bir iştir. Ondan öncede jetlerde öğretmen pilot olarak görev yapıyordum. Öğrencilerle uçmak, harp pilotluğu yapmaktan daha tehlikelidir. Hiç olmazsa bir MIG'in ne yapacağını bilirsiniz. Fakat öğrencinin ne yapacağı belli olmaz. Geceleri yatağımda uzanmış yatarken uzayda ne işim olduğunu düşünüyorum. Bu düşünce bilhassa iki çocuğum ve eşim aklıma geldiği zaman beni sarıyor. Niye tehlikeye atılıyorum ? İyi bir asker ve vatansever bir insan olduğuma inanıyorum da onun için... Bu vazifeye seçildiğim için bahtiyarım..."
Betty'de kocası gibi hem temkinli hem cesur : "Kocamda saman nezlesi olduğu için bu işe onu seçeceklerini düşünmüyordum. Washington'daki ilk muayenesinde doktor onu çürüğe çıkarmak istemiş ama o "rokette çiçek yok ki bana niye dokunsun ?" diye diretmiş. Nihayet onuda seçtiler. Bu işi kocamla uzun boylu konuştuk. "Geri döneceğim, temin edilmeden rokete filan binmem, merak etme..." dedi. Bu nokta beni çok teselli ediyor. Geçen gün bir mecmuada uzaya gidecek yedi kişinin resmi vardı. Bizim en küçük oğlumuz Mark, fotoğrafta Scott Carpenter'ı başta görünce (altta) "Evvela bu adam gidecek, sonrada babam değil mi ?" dedi. Kocam güldü : "Hayır oğlum evvela baban gidecek..." diye cevap verdi...1959


7 UZAY YOLCULUĞU GÖNÜLLÜSÜ
Soldan : Yüzbaşı D. Slayton, Binbaşı A. Shepard, Binbaşı W. Schirra, Yüzbaşı G. Grissom, Yarbay J. Glenn, Yüzbaşı G. Cooper, Yüzbaşı S. Carpenter.