İsrail Atatürk Ormanı


ATATÜRK ORMANI
TÜRKİYE'DEN GELEN MUSEVİLER TARAFINDAN DİKİLMİŞTİR.
KEREN KAYEMETH LEISRAEL

ATATÜRK ORMANI GÜZELLEŞİYOR
Zaten Türkiye'den giden Musevilerin Türkiyeyi unutmak istemedikleri oraya yerleştikten sonra civarlarındaki kıraç bir dağı orman haline getirmeye teşebbüs ettikleri zaman ilk çam fidanlarını diker dikmez meydana gelecek ormana "Atatürk ormanı" adını vermelerinden belli oluyordu.
Ben 14 yıl önce İsrail'e gittiğim zaman Atatürk ormanının ilk manzarasını görmüştüm. Ağaçların boyları henüz bir, bir buçuk metre civarındaydı. Bu seferki gidişimde birde baktım ki o sırtlarda son derece sık bir çam ormanı yükselmiş. Ağaçlar üç, dört metreyi geçmiş. Dağın görünmekte olan silueti kaybolmuş da, ağaçların tepelerinden oluşmuş yeni bir siluet ortaya çıkmış.
Şimdi ne zaman Türkiye'den bu bölgeye bir misafir gelse hemen bir teşkilat harekete geçerek onu Atatürk ormanına bir ağaç dikmeye davet ediyor. Fideler geliyor, toprak kazılıyor. Siz gösterilen yere çam fidesini sokup kökünü toprakla örtüyorsunuz. Bu işi bitirince bir hanım yanınıza yaklaşıp size bir diploma veriyor. Atatürk ormanına Türk olarak bir ağaç dikmenin diplomasını...1972