KERİME NADİR'İN RENKLER ALEMİ


KERİME NADİR'İN RENKLER ALEMİ
Kerime Nadir duygulu dünyasını yalnız romanlarına değil tuvallere de aktarır. İlkbahar geldi mi ünlü romancıyı evinin balkonunda bulabilirsiniz. Elinde paleti, fırçası, boyaları ile yorulmadan manzara tabloları yapan Kerime Nadir'in üzerine titrediği ve yanından hiç ayırmadığı birde kanaryası vardır...

Hissi romanların en güzellerini yazmakla ün yapmış olan Kerime Nadir'in evinde boya ve fırçalarla uğraştığını herhalde yalnız çok yakın dostları bilirler. Masasında tomar tomar kağıtlardan ve daktilosundan başını kaldırdığı zamanlarda şayet mevsim uygunsa hemen tuvalin önüne oturur ve duygulu dünyasını bu defa renklere aktarır.
Mevsim uygunsa dedik, çünkü Kerime Nadir ancak ilkbaharda çiçeklerin tomurcuklanmaya başladığı bir mevsimde resim yapar çoğunlukla. O, bu merakını şu şekilde dile getirmekte :
"Tabii roman yazmaya da devam ediyorum." diyor. "Henüz bitirmeye çalıştığım bir romanım var elimde. Ancak bunun dışındaki zamanlarda söylediğim gibi en büyük saadeti resim yapmakta buluyorum ve daha ziyade manzara resimleri."
Kerime Nadir'in başka zevkleri de var. Geceleri etraftan el etek çekildikten sonra saat ikiye, üçe kadar oturuyor ve hayaller aleminde ilhamlar arıyor.
Kerime Nadir'in evinde birde küçük kanaryası var. Balkonunda bulmuş onu ve alıp beslemeye başlamış. Havalar ısınmaya başlayınca çiçek merakı da başlıyor. Balkonun etrafı rengarenk canlı çiçeklerle adeta bir bahçeye dönüyor. Sanatçı ruhu taşıyan bir kadında bundan daha güzel meraklar olamaz herhalde ?...1972