Türk Çocuk Mankenler


ÇOCUK ELBİSESİ MODASI TÜRKİYE'DE BAŞLI BAŞINA BİR SANAYİ DALI HALİNE GELDİ VE KÜÇÜKLER MANKENLİKTE BÜYÜKLERE TAŞ ÇIKARTIYOR !...
Üstte; Kız ve erkek çocuklar için iki bahriyeli kıyafeti. Işıl Önen (sağda) ve Göktürk Tütüncü'nün takdim ettiği bu iki kıyafeti bazı küçük değişiklikler ayırıyor. Mesela Işıl'ın giydiği ve kızlar için hazırlanan takımın tuniğinin yakası beyaz, kolları kısa ve eteği iki sıra beyaz şeritlidir. Göktürk'ün giydiği erkekler için seçilen model ise daha sade olup küçük bir kravatla süslenmiştir...

Mehmet Kumbaracı'nın giydiği rahat ve son derece şık görünüşlü bir takım. Bej ve taba renklerinde çizgili kumaş pantolonu kumaşın çizgileriyle belirtilen cepler güzelleştirmekte. Portakal renkli gömlek takıma ayrı bir hava vermekte...

Funda Keyman'ın sunduğu mavili, kırmızılı bir pantolon-tunik takımı. İki renkli pantolonun paçaları boldur ve yanda bir çapa motifi ile süslüdür. Tuniğin cepleri üstten takılmıştır.
Didem Erkay beyaz üzerine kahverengi ve siyah yamalı kot pantolon ve portakal rengi jarseden şömizye bir bluz takdim ediyor. 

Güney Amerika kumaş desenlerinden yararlanılarak hazırlanmış "Kuraçao Pantolon" isimli takımı Deniz Kuruoğlu (solda) sunuyor. Pantolonun paçaları geniş, beli biraz yüksekçedir. Takım şömizye bir bluz ve eşarpla tamamlanmakta.
1972 ilkbahar-yaz modasında puanlı kumaşlar başta geliyor. Küçük Serap Bilkin'in (ortada) takdim ettiği bu takım kırmızı üzerine puanlı kumaşlarla süslenmiştir. Pantolonun yanlarına düğmeler dikilmiştir. Ceketi bluzan tipi olan bu modele bol makine dikişiyle hareket verilmiştir.
Bu mevsimin gözde deseni kotra motifli emprime pike otoman kumaştan hazırlanan orijinal plaj kıyafetinin mankeni Hülya Arulat (sağda). Lacivert üzerine kırmızı-beyaz desenli takımı bir şapka, küçük bir bluz ve bol paçalı bir pantolon oluşturmakta...(Fotoğraflar : 1972 Erol Dernek)