Ediz Hun'un ilginç hobisi.


EDİZ HUN'UN İLGİNÇ HOBİSİ...
Ediz Hun şöyle demekte "Yıllar önce kurduğum İguana'lı dünyama şimdi nişanlım Berna'da dahil oldu. Başlangıçta bunları görünce kaçacak yer arayan Berna şimdi artık iyice alıştı. Bazen iki dostumuza benden fazla ilgi ve sevgi gösterdiği oluyor. Onun bu ilgili hali anlaşılmıyor mu ?..." 

MERAKIM NASIL BAŞLADI ?
Şimdi benim garip arkadaşlarımı biraz olsun tanıdınız sanırım. Dünyada bir sürü canlı varken İguana beslemek nereden çıktı derseniz : Bu pek eskiye dayanan bir hikayedir. Daha çocukluk yaşlarımda komşumuz bir diş doktorunun bukalemun beslemesi beni oldukça ilgilendirmişti. Okuldan çıkınca soluğu komşumuzda alır ve saatlerce onu seyrederdim. Gün geçtikçe sürüngenlere merakım büyüdü. Bunlara dair kitapları okudukça kertenkele cinsine alaka duymaya başladım. Yaz tatillerinde Anadolu'nun muhtelif yerlerine gider buradaki kertenkele türlerini incelerdim.
Bir süre sonra incelemeler beni tatmin etmez oldu. Sonunda 3 sene evvel Almanya'ya yaptığım bir seyahatte İguana satın aldım. Tesadüf bu aldığım ikisi erkek ve dişi çıktılar. Doğrusu bu büyük bir şanstı. Artık İguana'ları evimde kuracağım terrarium'da yetiştirecektim. İlerleyen vakitlerde döndüğümüzde bu iki yaramaz ortama çabucak alıştılar, kimi vakitler bulundukları yerden çıkıp yanıma gelip oturmaya bile başladılar.
Bu yıl onları çiftleştirmeye karar verdim. Bu fasıl hiç kolay olmadı. Hele dişinin 3 ay süren gebeliği süresince az korku çekmedim. Her gün karnına masaj yaparak rahat dolaşmasını ve yumurtaların yaşamasını sağladım. Birde doğum sırasında yumurtaları çıkaracağı zemini hazırlarken ter içinde kaldım. Çünkü yumurtalardan canlı yavru çıkarabilmek oldukça zormuş. Onun için önce yumurtaların bırakılacağı mikroplardan arındırılmış steril kumu ve damıtılmış suyu hazırladım. Kitaplara göre yumurtadaki yavrular topraktan kaptıkları mikroplar sebebiyle ölüyorlardı. İşte bu hijyenik ortamı sağladıktan ve % 105 rutubetle devamlı 30 derecelik ısıyı sağladıktan sonra yumurta içindeki yavruları 102 gün korudum. Bu süre sonunda yavruları alabildim, şu an 9 yavrum var....1972