İngiliz kraliyet ailesinin Uzak Doğu gezisi


ÇIPLAK AYAKLI KRALİÇE VE PRENSES
Prens Philip (altta) Bangkok'ta Budist İngilizler ile konuşurken.  Üstte ise Kraliçe Elizabeth ve Prenses Anne çıplak ayaklı bir şekilde bir camiyi ziyaret ederlerken görülmektedir...

İngiliz kraliyet ailesinin Uzak Doğu gezisi batı dünyasının en eski krallığının temsilcilerine Doğunun masal havasını tanıttı. Kraliçe Elizabeth ve Prenses Anne, Güney Asya ülkelerinin yapışkan sıcağından çok geleneklere uymakta bir hayli zorlandılar. Tapınaklara çıplak ayakla girmek, sofraya bağdaş kurup oturmak gibi şeyleri Kraliçe'de Prenses Anne'de ilk kez bu gezide denediler. Ve doğrusu bu gibi şeyleri değişik, hoş ve eğlenceli buldular. Ama epeyce yoruldular.
Prens Philip bu işlere daha yetenekliydi. Daha önce birçok geziye katılmış, dünyayı tanımıştı. Fakat eşi ve kızının Kuala Lumpur'da bir camiyi çıplak ayaklı ziyaretlerini tebessümle izlerken, kendisi de Bangkok'da apışıp kaldı. Prens ünlü bir Buda tapınağına gitmişti. Başları tıraşlı, üstlerinde çuval dokunan kumaştan harmani olan Buda rahipleriyle konuşurken şaşkınlıktan ağzı bir karış açık kaldı. Öyle ya, çile dolduran rahiplerden çoğu su katılmamış İngiliz idi. Prens ellerini açıp şaşkın şaşkın mırıldandı : "Hayret, hayret !... Burada ne yapıyorsunuz yahu ?..."
Evet... Kraliyet ailesinin bu Uzak Doğu gezisi gerçekten sürprizler ile dolu geçmişti...1972