Türkiye masa tenisi şampiyonu Vasilis Aleksandridis


HENÜZ BIYIKLARI TERLEMEYEN TÜRKİYE PİNGPONG ŞAMPİYONUNUN YAŞINDAN ÇOK KUPASI VAR !
YAŞI KÜÇÜK, MARİFETLERİ BÜYÜK : Türkiye masa tenisi şampiyonu Vasilis (Vasil) Aleksandridis 14 yaşında bir ortaokul öğrencisi. Ama şimdiye kadar kazandığı kupalar ve aldığı şiltler yıllarca spor yapanlardan çok. Fotoğrafta küçük şampiyonu görmektesiniz.

Türkiye masa tenisi şampiyonasının yapıldığı İzmit kapalı spor salonunu tıklım tıklım dolduran seyirciler saatlerdir yorulmadan raket sallayan, rakibinin gönderdiği bütün topları ustalıkla karşılayan cıva gibi hareketli bir çocuğu seyrediyordu.
Kendine özgü kusursuz bir stili olan bu usta pingpongcu 14 yaşındaydı. Adı Vasil Aleksandridis idi.
Neticede Vasil kendinden yaş ve tecrübe bakımından hayli üstün olan 259 rakip arasından yaptığı 8 maçın hepsini kazanarak birinci oldu.
Ortaokul 3. sınıf öğrencisi Vasil'in masa tenisinde 4 yıllık bir geçmişi var. Ama değme sporcuyu kıskandıracak derecede bir  4 yıl.

"YUNANLIYI BEN YENDİM !"
Vasil raket tutmasını 10 yaşında öğrenmiş. O günden sonra bir daha raketi bırakamamış. Yaşı küçük, klası büyük şampiyon kendini şöyle tanıtıyor :
"Eskiden masa tenisinden başka sporlarda yapardım. Fakat bu beni büyüledi adeta. Elime raketi aldığım zaman her şeyi unutuyorum. Bu yıl (1972) Bulgaristan'da Orta Avrupa gençler üçüncüsü oldum. Yunanlılar ile yaptığımız son milli müsabakada takımımızın tek galibiyetini ben aldım. Ve nihayet Türkiye şampiyonluğunu kazandım."
Vasil Aleksandridis kısa zamanda şampiyonluktan şampiyonluğa koşarken aldığı kupalardan evinde küçük bir spor kupaları müzesi oluşturmuş. Şimdiye kadar 30'dan fazla şilt ve kupa almış.
İsviçreli ünlü doktor kalp uzmanı Dr. Zorko Dolinar masa tenisi için "Yalnız büyüklerin yapabileceği maratondan bile ağır bir spordur." der. Oysa Vasil :
"Benim için oyunların en zevklisi ve kupa kazanmak için en kolay spor." diyor... (Fotoğraflar : Erol Dernek

YAMAN STİLİ VAR !
Vasil Aleksandridis bütün rakiplerini ürküten yaman bir stile sahip. Köşeden köşeye şimşek gibi kütler indiriyor (üstte). En zorlu oyuncularla bile yıllardır bu sporu yapıyor gibi rahat oynuyor. Ve sonunda başarı yine Vasil'in oluyor (altta). Oysa küçük şampiyon topu topu 4 yıllık pingpongcu...