Mercedes Benz Otomobil Müzesi


DAIMLER (MERCEDES) BENZ MÜZESİ - STUTTGART
Daimler Benz otomobil müzesinde teşhir edilen 1885-1886 yıllarında yapılmış otomobilleri üstte görmektesiniz. Duvarda yer alan şahıslar fabrikanın kurucularıdır...

Birçok kimse otomobil denince zamanımızın bu en sevilen nakil vasıtasının vatanı Amerikadır ve orada dünyaya gelmiş sanır. Halbuki otomobil Avrupa'da doğmuştur. Almanya'da yaptığım gezinti sırasında Stuttgart'da dolaşırken mihmandarım beni dünyaca meşhur Daimler Benz fabrikasının otomobil müzesini görmeye götürdü.
Daimler Benz fabrikası muazzam bir kuruluş, şehirde koca bir mahalleyi kaplamakta. Her tarafta otomobiller. Fakat otomobil müzesinde de şimdiye kadar yapılmış otomobillerden birer örnek var. Müze üç katlı. İlk katta ilk otomobiller görülüyor ki, birincisi 1885 tarihini taşıyor. İlk motorlu vasıta adeta motosiklet görünümünde. Bir sene sonra 1886'da otomobil bir atsız araba halini almış. 

Daimler Benz otomobil müzesi o kadar mükemmel bir müze ki teşhir edilen vasıtalarla otomobil tarihini, bu arada motorların, tekerleklerin, direksiyonların, farların, kornaların, oturacak yerlerin zamanla aldığı şekli gözünüzle görebiliyorsunuz.
Bu vasıtalar eskiden kapalı yerlerde imiş ve halka gösterilmez imiş. 2. Dünya savaşından sonra bir müze kurularak orada gösterilmelerine karar verilmiş ve 1961 yılında müze halka açılmış.  

Dünyaca meşhur olan Daimler Benz fabrikası, Gottlieb Daimler ve Karl Benz adlı iki mühendisin başlangıçta ayrı ayrı çalışarak, sonrasında birleşmek suretiyle meydana getirdikleri muazzam bir eserdir.
Mercedes adını taşıyan ilk araba 1901 yılında yapılmış. Bu araba piyasaya çıkarıldığı zaman zengin bir Avusturyalı görmüş ve bu aracı pek beğenmiş. Bu araçların satış işini üzerine almaya karar vererek :"Bana bunlardan 30 tane yapınız ! Fakat adını Mercedes koyacaksınız !" demiş. "Neden Mercedes ?..." diye sormuşlar. "Öyle istiyorum..." demiş.
Sonradan öğrenmişler ki "Mercedes" zengin Avusturyalının 10 yaşındaki kızının adı imiş.
Müzeyi gezmemiz 1 saatten fazla sürdü. Burada 120 çeşit otomobil teşhir ediliyor. Almanya'ya gidip Stuttgart'a uğrarsanız bu dikkate değer müzeyi gezmenizi tavsiye ederim. Üst iki panoda bu otomobil müzesinden aldığım Daimler-Benz fabrikası araçlarının yıllara göre gelişimini görmektesiniz...1972 Şevket Rado.