1972 Sapporo kış olimpiyatları


1972 SAPPORO KIŞ OLİMPİYATLARI
Başarıları, dedikoduları, madalyaları, sevinç gözyaşları, heyecanları ve hayal kırıklıkları ile bir kış olimpiyatı daha maziye karıştı. Japonya'nın en genç şehri Sapporo'da yapılan müsabakalar büyük ilgi topladı. Bütün dünya şiddetli kışın soğuğundan, hayatı aksatmasından yakınırken olimpiyat süresince Sapporo'da 740.000 seyirci dondurucu soğuğa aldırmadan müsabakaları izledi...

SAPPORO'DA ATEŞ VE BUZ
11. kış olimpiyatı Sapporo'da yapıldı. Dünyanın dört köşesinden gelen 740.000 seyirci 10 gün süreyle soluk almadan müsabakaları izledi. 42 ülkeden gelen 2.300 sporcu 35 kış sporu dalında yarıştı. Uçan kayakçılar, dev cüsseli hokeyciler, artistik patinaj ustaları bütün hünerlerini sergiledi. Japon imparatoru Hirohito ve eşi açılış töreninde hazır bulundular. En üstte ve üstte atlama müsabakalarından birini ve açılış töreninden bir anı görmektesiniz...

SAPPORO'NUN ALTIN İNSANLARI
1- Japon kayakçı Yukio Kasaya ve iki arkadaşı yüksek atlamada ilk 3 sırayı paylaştılar.
2- Bu da sürat rekortmeni "Uçan Hollandalı" Schenk. Sapporo'da ilk defa üç altın madalyayı o aldı.
3- Amerikalı Janet Lynn, figürlü paten müsabakalarında dikkati çekti.
4- 17 yaşındaki İsviçreli M. Thérésé Nadig (soldaki) Sapporo'nun yıldızı oldu.
5- Rossi Mittermaler, Alman kayak takımının en gözde sporcularından biriydi.
6- Avusturyalı ünlü kadın kayakçı Annemarie Proell, Sapporo'dan altın madalyayla döneceğini ummuştu. Ancak müsabakalara bozuk moralle girdi ve saniyenin % 32'si kadar bir zaman farkıyla şampiyonluğu kaptırdı.
7- 23 yaşındaki İsviçreli slalomcu Bernhard Russi'de takımına 1 altın madalya kazandırdı.
8- Uçan İtalyan Gustav Thoeni, Sapporo'da tek altın madalya ile yetinmek zorunda kaldı...  

REKOR RUSLARIN
Sapporo kış olimpiyatlarında en çok başarı kazananlar Rus sporcuları oldu. Bunlardan artistik patinaj birincisi Aleksi Ulanof - Ludmilla Smirnova (solda) çifti şimdi ayrıldı. Üstte, hayli çekişmeli geçen Amerika-Rusya buz hokeyi maçından bir görünüş.

ANNEMARIE PROELL
Avusturya'nın dünya şampiyonu kayakçısı Annemarie Proell, slalom müsabakasını çok az farkla kaybetti. Üstte, Avusturyalı genç kayakçı bu müsabakada.

ÇİRKİN ADAM
Avusturyalı kayakçı Schranz'ı profesyonellikle suçlayan komitenin başkanı Avery Brundage.

SON MÜSABAKA
11. kış olimpiyatlarının son müsabakası 4 x 10 kilometre. Bunda da altın madalyayı bir Rus kayakçısı Vladimir Voronkos (önden 5.) aldı.... (1972 Hayat dergisi, Fotoğraflar Camera Press)