VIII. Edward & Mustafa Kemal Atatürk


Aşkı uğruna tahtını terk eden 20. yüzyılın en romantik kralı 8. Edward, 1936 yılında o zaman sevgilisi olan Madam Simpson'la Türkiye'ye gelmiş ve Mustafa Kemal Atatürk'ün misafiri olmuştu.
3 Eylül 1936'da Çanakkale'de Türk toprağına ayak basan İngiltere kralı 8. Edward, İstanbul'a gelişinde Dolmabahçe rıhtımında bizzat büyük önder Atatürk tarafından sevgiyle karşılanmıştı. Kral yalnız değildi, yanında sevdiği kadın Willis Simpson'da vardı. Gerçekçi lider Atatürk, taç ve tahtı üzerinde karar arifesinde olan krala anlayış gösterdi. Moda koyunda yapılan deniz gösterilerinde Atatürk ile 8. Edward arasında Bayan Simpson'da yer aldı. Fotoğrafta Atatürk ve 8. Edward (soldan ikinci) ve Bayan Willis Simpson bu gösterilerde sohbet esnasında görülüyorlar. Soldan birinci Türkiye'nin o zamanki Londra büyük elçisi Ali Fethi Okyar'dır. Bayan Simpson'un yanındaki de Dış işleri bakanlığı genel sekreteri Numan Menemencioğlu'dur. Fotoğraf "Ertuğrul" yatının güvertesinde çekilmiştir...  

KRAL VE MİHMANDARI

İngiltere kralı 8. Edward aşkı uğruna tacını terk etmeden kısa bir süre önce Türkiye'ye gelmiş ve Atatürk ile buluşmuştu. "Nahlin" yatı ile ve Lancaster dükü unvanı ile Türkiye'ye gelen ve yanında sevgilisi Bayan Simpson bulunan krala mihmandar olarak Atatürk'ün silah arkadaşı ve anılarının yazarı Orgeneral Fahrettin Altay tayin edilmişti. Türk karasularında 8. Edward'ı karşılayan Orgeneral Fahrettin Altay (sağda) Seddülbahir'de Çanakkale savaşının yaşandığı yerler hakkında bilgi verirken görülmektedir...(1972 Hayat dergisi).