Zübeyde Hanım büstü.


TÜRK ANALARIN EN BÜYÜĞÜNE !...

Türk kadınlar birliğinin Ankara'da yaptırdığı Atatürk'ün annesi Zübeyde hanım büstü, Ankara Kız teknik öğretmen okulunun bahçesinde törenle açılmıştır. Başbakan İsmet İnönü'nün de hazır bulunduğu bu törende Türk analarının en büyüğü Zübeyde hanımın hatırası da ebedileştirilmiş olmaktadır...

Mayıs ayının ikinci pazar günleri Anneler günüdür. Bu günün manası bizde yeni anlaşılmaya başlamasına rağmen, Batı dünyasına Anneler gününün çok eskiye dayanan bir geleneği vardır. Hemen bütün çağlarda, büyük-küçük bütün milletler annelere karşı duyulan saygıyı türlü törenlerle belirtmişlerdir.
Mesela eski Yunanistan ve Anadolu'da, Tanrıların ulu anası Rhea'ya tören ve şenliklerle tapılır, mart ayının 15. gününe tesadüf eden bu gün Anneler günü sayılırdı.
Hristiyanlığın Avrupa'ya yayılmasından sonra bu tören kilise adetleri arasına girmiştir. O gün çocuklar kilisede yapılan törenlerden sonra annelerine hediyeler götürürler.
Amerika'da 1914 yılında çıkan bir kanunla Anneler günü resmi bayramlar arasına alınmıştır.
Bizde de son yıllarda Anneler günü aileler arasında, bilhassa okullarda kutlanmaya başlamıştır. Ayrıca her yıl, birde bütün yurtta Yılın annesi seçilmektedir.
Beyaz karanfil; şefkat, tahammül ve fedakarlığın örneği olan anneleri temsilen Anneler gününün çiçeği olarak kabul edilmiştir.
Bir insan için hayatta en büyük ve değerli varlığın annesi olduğu, en sıcak sevginin annelere karşı duyulacağı bir gerçek olduğuna göre bu adetin bizde de yerleşmesini memnuniyetle karşılamak gerekir. Küçük, büyük haftaya pazar günü annelerimizi mutlaka hatırlayalım... 1964 Hayat Dergisi.