Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Yazlık Elbiseler Defilesi


MASA ÖRTÜSÜNDEN GELİNLİK, YATAK ÇARŞAFINDAN DÖPİYES...

"Pahalı giyime paydos !" diyen Ankara olgunlaşma enstitüsü yetkilileri, son defilelerinde en cazip elbiselerin en ucuz dokularla hazırlanabileceğini ispat ettiler.

KARELİ MASA ÖRTÜSÜNDEN İKİ TAKIM

Pembe-Beyaz, hafif kabarık dokunuşlu bilhassa yazlık yerlerde kullanılan kareli masa örtülerini Ankara olgunlaşma yetkilileri pantolon ve jile'den meydana gelen bir takım ile kolsuz bir döpiyese uygulamışlar. Her iki takımda zarif ve zengin. 

BULDAN KUMAŞINDAN PLAJ ELBİSESİ

Manken Sema Arabacı'dan bir model. Tamamen bej renginde Buldan bezinden hazırlanmıştır. Yani çoğu kişinin evinde masa örtüsü diye kullandığı tipik Buldan bezinden burada başlı başına bir kıyafet hazırlanmıştı. Dikkat edilirse örtünün kenarlarına bordür şeklinde işlenen nakışlı kısmın burada elbisenin bedenini teşkil ettiği görülür. 

YEMEK TAKIMINDAN PANTOLON TAKIMI

Solda manken Fatoş Kayacan'ın sunduğu bej rengi yemek takımından bir pantolon takımı. Pantolonun bol paçalarının kenarına ince bir iş geçirilmiş. Aynı ince işi beli açıkta bırakan küçük cekette görmekteyiz.

YAZMADAN UZUN ELBİSE

Mine Kürkçüoğlu'nun sunduğu (sağda) siyah yazmadan hazırlanmış bu modelin önü tamamen nazar boncuğu ve diğer boncuklarla işlenmiştir. Yaz gecelerinde rahat giyilecek bir kıyafet.  

ÖRTÜDEN ELBİSE

Sema Arabacı'nın sunduğu rahat bir yaz kıyafeti. Mavi-Beyaz çizgili Buldan bezinden hazırlanan bu elbise kumaşın kenarında yer alan işlerle zenginleşmiştir. 

FİNALİN 5 GÜZELİ

Defilenin sonunda sunulan gelinlik ve çeşitli gece kıyafetlerinde de Buldan kumaşlarının işleri kullanıldığı söylendiği zaman herkes hayretler içinde kaldı.
Üstte soldan : Gezin Süer, Nuray Işık, Fatoş Kayacan, Sema Arabacı, Mine Kürkçüoğlu'nu görmektesiniz. 1972