Türk Rivierasının İncileri


İŞTE KUŞADAŞI

İzmir'den Selçuk yoluyla Kuşadası'na gidenler girişte bu manzarayla karşılaşırlar. Önde küçük bir yarımada üzerine kurulu Otel Kısmet, geride ise buraya adını veren Ünlü Kuşadası ve liman.
Son yıllarda yapılan turistik tesisler, tabii plajlar ve zengin çarşı Kuşadası'nın çehresini pek değiştirmiştir. Hele, Yunan adalarından gelen turistler böyle bir manzarayla karşı karşıya kalınca oldukça şaşırıyorlar. Çünkü Kuşadası kendilerine oralarda anlatıldığı gibi basit bir kıyı şehri değil, başlı başına bir turizm merkezidir. İnşaatı devam eden yat limanı da hizmete açılınca yabancı bandıralı gemiler kolaylıkla buraya demir atabilecek ve kıyının görünüşüne ayrı bir güzellik katacaktır.

KARATOPRAK (TURGUTREİS)

Bodrum'a 22 km uzaklıktaki Karatoprak, Yunan adalarının hemen karşısında tabii plajları ve bol deniz ürünleriyle turistin rahat tatil geçirebileceği bir kıyı parçasıdır. Buraya gelen yabancı turistlerin çoğunluğu ya arabalarının arkasında çektikleri karavanlarında, yada çadırda kalmayı tercih ederler. Çünkü kıyı şeridi bu tarz tatile elverişlidir. İşte bir deve kervanı yanında hatıra fotoğrafı çektiren genç bir turist kız ve Karatoprak kıyıları.  

TARİHİ KNİDOS

Datça yarımadasının en ucunda bulunan tarihi Knidos şehri tabii güzelliğiyle de turistleri çeker. Küçük bir koy içine sığınmış limanı, hemen gerisindeki Knidos harabeleri bu yöreye ayrı bir önem kazandırmıştır. Knidos'a kara yoluyla gelmek biraz maceralıdır, bu sebepten ötürü turistler deniz yoluyla gelmeyi tercih ederler. 

KADINLAR DENİZİ

Ege bölgesinin en gelişmiş turizm merkezi olan Kuşadası'nda denize girecek kıyıların çoğunluğu "Kadınlar denizi" adı verilen kısımda toplanmıştır. Çok sayıda turistik tesisin yer aldığı Kadınlar denizinde kıyı şeridi koylarla devam eder. İşte : Otel İmbat'ın bir koya gizlenmiş plajının manzarası. 

DATÇA'NIN ALTIN KIYILARI

Marmaris'ten Datça'ya kadar uzanan kıyı boyunca küçük küçük kıyılar birbiri üzerine sıralanmıştır. Koyların çam ve günlük ormanlarıyla çevrili sahili tamamen tabii plajdır. Ege'nin karakteristik girinti ve çıkıntıları burada başlar. Yapılan plana göre bu kıyılarda tatil köyleri ve turistik tesisler kurulacaktır 1972.