1972 yılında plajlarda şenlik var !


Deniz kıyafetlerinin mevsime ait başlıca özelliği denizin sembolü sayılan çapa motifinin bolca kullanılmasıdır. Pantolon takımlarının yanı sıra iri desenli ve canlı renkli elbiselere çok rastlanmaktadır. Tek parça mayolarla bikinilerin üzerine giyilen ceket veya elbiseler mayoların kumaşlarından.
Üstte gördüğünüz Caroline Rohmer'in modellerinden alınan ince ketenden güzel bir sayfiye elbisesi. İri ve stilize çiçek desenli elbisede hareket çiçeklerin renklerinde yapılan değişiklikle sağlanmıştır. Omuzları açık bırakan ince bant şeklindeki yaka askı görevini yapmaktadır. Elbise koltuk hizasından başlayan iki dikişle bele oturtulmuştur.

Union Des Createurs De La Mode'un ham ketenden hazırladığı bir plaj kıyafeti. Pantolon ve beli açıkta bırakan küçük bir yelekten meydana gelen takımda ağırlık pantolona verilmiş. Üstten vücudu kavrayan modelin düzden aşağı kısmına canlı renkler hareket katmış. Aynı renkler yelekte tekrarlanarak tam bir uyuşum sağlanmış.  

Yine Union Des Createurs De La Mode grubundan bir örnek. Kırmızı, lacivert ve beyaz Diolen'den hazırlanan bu zarif plaj elbisesinin bu mevsim çok kullanılan kelebek tipindeki küçük kolları bedenin kare kesimine uydurulmuştur. Parisli modacı bu dört köşe yakalı elbisesinin göğüs kısmına lacivert ve kırmızı kumaştan yapılmış küçük bir yelkenli motifi aplike etmiş. 

La Mode Cote D'Azur'un hazırladığı bu plaj kıyafeti beyaz jarseden yapılmıştır. Çok sade ve düz kesimli örneğin pantolon paçaları hafifçe genişletilmiştir. Bahriye yakalı kısa kollu ceket önde bir fermuarla kapanmaktadır. Kolların ayrı tipte dokunuşu modele bir hususiyet vermektedir. Ceketin bir tarafında yer alan cebin üzerine çapa motifi işlenmiştir.