Abdullah ve İsa Ümitvar Kardeşler


ABDULLAH VE İSA ÜMİTVAR KARDEŞLERİN DÜNYA TURUNDAN AMAZON KAFATASÇILARI

İsa ve Abdullah Ümitvar (Issa ve Abdullah Omidvar) adlı iki kardeşiz. İki yıl öncesine kadar Tahran üniversitesinde etnoloji tahsil ediyorduk. Fakat sonrasında dünya üzerindeki insanları ve yurtlarını görmek, aralarında yaşamak suretiyle daha iyi tanıyabileceğimizi düşündük.
Hayatımızın son 10 yılını (1954-1964) bu işe hasrettiğimiz taktirde dünyanın hiçbir üniversitesinin öğretemeyeceği, hiçbir kütüphanede bulamayacağınız kadar bilgi sahibi olduk.
Bu hayalimizi gerçekleştirmemize en büyük engel paraydı elbette. Şahsi gelirimiz bu kadar uzun gezilere yetmezdi. Derken bir hal çaresi geldi aklımıza. Başta Hayat dergisi olmak üzere dünyanın tanınmış gazete ve dergilerine makale ve fotoğraf satmak, üniversitelerde konferanslar vermek ve gördüğümüz yerlerin filmlerini göstermek vasıtasıyla projemizi finanse edebildik.
Ve yola düştük. Motosiklet ile, en ufak bir dengesizliğin bizi alabora edebileceği kayıklarla, şileple, hatta otostop ile on binlerce kilometre yolu katettik. Fakat en büyük hayalimiz "Yeşil cehennem" denen Amazon ülkesine gitmekti.
Nihayet Kolombiya'nın başkenti Bogata'dan uçakla yola çıktık. Birinci hedefimiz Rio Vaupés'in kaynağı idi.  Burada yerlilerin kullandıkları o hafif kayıklardan birine binerek sırayla Kubeo Kızılderililerini, Kafanes'leri ve Yagua'ları ve son olarak "kelle avcısı" olarak nam salmış Ekvador'un Jivaro'larını ziyaret ettik. Bu arada çeşitli tehlikeler atlattık, fakat hepsinden önemlisi çok az kimsenin görmeyi başarabildiği bir kıta büyüklüğündeki ülkeyi tanımış olduk.
Üst fotoğrafta; Amazon'da ölümle burun buruna gelmek pahasına yerlilerin arasına giren Ümitvar kardeşler, bir kabile reisi ile sohbet esnasında görülmekte. 

Kafatası avcıları Amazon nehrinin kollarında tipik sandallarla dolaşıp dururlar.  

Tabiat ananın her gün değiştirdiği "Yeşil cehennem"de tipik sandalları içinde iki yerli bir timsah yavrusu ile. 

Kelle avcısı Jivaro'ların kurbanı olan iki yerlinin kafatası.