Ege'nin güneşli kıyı kentleri 1972


EGE'NİN GÜNEŞLİ KIYI KENTLERİ

Urla yarımadasında Sakız adası karşısındaki bir koya kurulmuş üstte kalesinden gördüğünüz Çeşme, İzmir'in en önemli turizm merkezidir. Osmanlı - Rus deniz savaşı ile tarihimize geçen Çeşme'nin içinde denize girilecek kıyı yoktur. Plaj şeridi Ilıca, Şifne, Paşa limanı gibi kıyılarda uzanır. Turistik tesislerin değişik mimari tarzlarıyla özenilerek yaptırılmış villaların ve ince kumlu plajların bulunduğu bu bölgeler yaz aylarında dolar taşar. Topu topu 8 mil açığında bulunan Yunanistan'a ait Sakız adasından her gün yüzlerce turistin geldiği Çeşme'nin tarihi kalesi ayrı bir güzelliktir. 

BURASI ŞİFNE

Turizm bakımından büyük önem taşıyan Çeşme'nin Şifne koyu gelecekte bir yat limanına kavuşacaktır. Çeşme'ye tekneleriyle gelen turistler fotoğrafta görülen Şifne koyunda demirleyip çevredeki tabii kumlu plajlardan ve ılıcaların şifasından faydalanacaklardır. Böylece Çeşme'ye daha çok turist çekme imkanı doğacak.

BÜYÜK EFES OTELİNİN YÜZME HAVUZU

İzmir'in içinde kıyılar denize girmeye müsait olmadığından turistler ve İzmirliler Büyük Efes otelinin yüzme havuzundan faydalanırlar. Yaz aylarında pek kalabalık olan havuz büyük bir ihtiyacı karşılar. FRANSIZ TATİL KÖYÜ

Foça'da en büyük turistik tesis Fransız tatil köyüdür. Tatil köyü hele turizm mevsiminde özellikle yabancı turistlere tahsis edildiği için yerli turistin buradan faydalanması imkansız gibidir. Köye gelen yabancılar bir koy içine gizlenmiş plajda denizin tadını çıkarırken bu arada akla gelen bütün su sporlarını kolayca yapma imkanını bulurlar.  

MOTEL ŞİFNE'NİN ILICA HAVUZU

Çeşme ılıcalarının ünü yalnız Türkiye'nin değil dünyanın dört yanına yayılmıştır. Özellikle yaz aylarında buraya gelen turistler bir yandan ılıcalarda şifalı suya, öte yandan soğuk ve köpüklü denize girebilirler. Üstte kubbeli bir ılıcası bulunan ve burada 80 derecelik şifalı su ile banyo yapanların suyundan nakledilerek oluşturulmuş Motel Şifne'nin havuzunu görmektesiniz. Ayrıca çevrede bulunan ve "Göz suyu" diye anılan şifalı bir su kaynağının bütün göz hastalıklarına iyi geldiği yörenin halkı tarafından söylenmektedir.