Tahir Salahov


RUSYA'NIN EN ÜNLÜ RESSAMI BİR TÜRK

Azerbaycanlı Tahir Salahov, Sovyet güzel sanatlar akademisine üye seçildikten sonra eserlerinin yabancı ülkelerde de sergilenmesine izin verildi.

BOZKIRDA YETİŞEN TÜRK ATÖLYESİNDE

Azerbaycanlı Tahir Salahov, Sovyet Rusya'nın en ünlü ressamı olarak tanınmaktadır. Tahir Salahov'un Bakü'de gayet güzel bir atölyesi var. Ünlü ressamı bıraksalar atölyesinden dışarıya adım atmayacak... Fakat Azerbaycan'da onun ille de siyasete atılmasını istiyorlar. Üstte sağda Salahov atölyesinde çalışma esnasında görülmekte.

Tahir Salahov denildi mi Sovyet Rusya'da akan sular duruyor, kapalı kapılar açılıyor, yasaklar ortadan kalkıyor. Bakülü ünlü ressam Salahov'un bir dediğini iki etmeye kimsenin dili varmıyor. Bugün Sovyet resim sanatının en beğenilen eserlerinde Salahov'un imzası vardır.
1968'de Devlet resim ödülünü de aldıktan sonra Tahir Salahov'un ünü ülke dışına yayılmış. Çekoslovakya, Hindistan, Amerika, Meksika ve İtalya'da sergiler açmasına izinler verilmişti. Salahov, Güzel sanatlar akademisine üye seçilen ilk Türk asıllı ressamdır. Tanınmış bir Özbek şarkıcının kızı olan Vanzetta Salahov ile evlidir. Salahov ile eşi, Vasili Surikov güzel sanatlar akademisinde tanışmışlardı. Azerbaycanlılar bu ünlü sanatçının siyasi çevrelerde kendilerini en iyi şekilde temsil edeceğine inandıkları için onun politikaya atılmasını istiyorlar. Oysa Salahov, Bakü'deki atölyesinde sakin sakin oturup birbirinden güzel tablolar yapmayı siyasetle uğraşmaya tercih ediyor. Mecbur kalmadıkça da politikaya girmeyi düşünmüyor.
Türk asıllı Rus ressamı fırçasıyla hayatın gerçeklerini dile getirmeye çalışırken tabiatı körü körüne taklide yönelmiyor. Tahir Salahov eserleriyle olduğu kadar tevazu ve uysal tavırlı oluşuyla herkese kendini sevdiriyor. 1972