Herodot heykeli Turgutreis Marina, Bodrum


HERODOT (MÖ 484 - MÖ 425)

Herodot (Halicarnassus Herodotus) MÖ 5. yüzyılda yaşamış Yunanlı tarihçi ve yazardır. Tarihin babası olarak bilinir. Gezdiği yerlerin mekanlarını ve insanlarını anlattığı "Herodot tarihi" adlı eseri meşhurdur. Eserin teması Pers ve Yunan savaşlarıdır (MÖ 492 - 449).
Ünlü Marcus Tullius Cicero tarafından tarih eserlerinin babası ve ilk tarih yazarı olarak adlandırılmıştır. Latince "Pater historiae" (Tarihin babası) unvanına sahiptir.
Herodot, Halicarnassus'da; bugünün Bodrum'u yakınlarında dünyaya geldi. Tiran Lygdamis tarafından sürgüne yollanması sebebiyle hayatı dünya gezilerinde geçmiştir. Uzunca bir müddet Atina'da yaşayan Herodot'un Mısır'a gidip Asvan'a kadar indiği, Mezopotamya'yı, Filistin'i, Güney Rusya'yı gördüğü, Afrika'nın kuzey kıyılarını ziyaret ettiği düşünülmektedir. Yaşlılık döneminde İtalya'da Thurii adlı Yunan kolonisine çekilmiş, kendisine "Tarihin babası" adını kazandıran eseriyle meşgul olmuştur...
Kendisinin Bodrum Turgutreis'te bulunan bu heykelinden başka ayrıca önceki yıllarda tesadüf ettiğim Bodrum kalesi girişinde bir büstü de mevcut.