Neyzen Tevfik heykeli Turgutreis Marina, Bodrum


Neyzen Tevfik (24 Mart 1879 - 28 Ocak 1953)

24 mart 1879 tarihinde Bodrum'da doğan Neyzen Tevfik'in gerçek adı Tevfik Kolaylı'dır. Bafra'da Kolay nahiyesi bulunması sebebiyle soyadı kanunu döneminde "Kolaylı" soy adını almıştır. Babası Rüştiye mektebi öğretmenlerinden Hasan Fehmi bey, annesi Emine hanımdır.
Gel zaman git zaman Neyzen Tevfik babasının görevi sebebiyle Urla'da bulunduğu dönemde usta bir Neyzen olan Berber Kazım ile tanıştı ve ondan ney dersleri almaya başladı.
Ney'e duyduğu derin muhabbet sebebiyle İzmir Mevlevihanesi'ne girdi. Neyzen Tevfik burada Tokadizade Şevket, Tevfik Nevzat, Ruhi Baba, Şair Eşref gibi o dönem çok ünlü olan kişi ile tanıştı ve onlardan Türkçe, Arapça, Farsça dersleri aldı. 1898'de babası medrese öğrenimi için onu İstanbul'a yolladı ve Fethiye medresesine yerleştirdi. Fakat Tevfik daha ziyade vaktini Galata ve Yenikapı mevlevihanelerinde geçirdi. Bu dönemde Mehmet Akif Ersoy ile tanıştı, Akif onu dönemin en elit müzisyen ve edebiyatçıları ile tanıştırdı.
Neyzen Tevfik 1910'da Cemile hanım ile evlendi ve bu evlilikten Leman adlı bir kızı oldu. Ne yazık ki evliliği kısa bir süre sonra sonra erdi.
1. Dünya savaşı yıllarında Askeri müzenin kurucusu Gazi Ahmed Muhtar paşanın emrinde Mehterbaşı olarak askerlik yaptı. Gazi Ahmed Muhtar paşa ile bir münakaşası sebebiyle askerlikten çıkarıldı.
1919'da ilk kitabı "Hiç" yayınlandı. 1930'larda vali ve belediye reisi Muhittin Üstündağ'ın yardımı ile konservatuvarda görevlendirildi. 1940'larda Mazhar Osman, Rahmi Duman'ın aracılığı ve valiliğin onayı ile Bakırköy akıl hastanesinin 21 numaralı koğuşuna yatırıldı. Keyfi olduğunda gelir, yatar, yer içer ve giderdi.
1952'de arkadaşlarının ısrarıyla Şehir komedi tiyatrosunda jübilesini yaptı. Boynunda eski yazı ile "Hiç" yazmaktaydı...
Neyzen ölümünden bir ay kadar evvel felç geçirmiş ve sağlığı bayağı kötüleşmişti. Neticede 28 ocak 1953 tarihinde vefat etti....