Fenerbahçe 4. tura geçebilir


FENERBAHÇE 4. TURA GEÇEBİLİR

Fenerbahçe takımı Avrupa şampiyonları turnuvasında 3. tura atlayarak Galatasaray'ın geçen seneki başarısını tekrarladı. Hatta 3. turda şansı Galatasaray'a nazaran daha iyi. Zira Fenerbahçe'nin rakibi Macar M.T.K takımı, sarı lacivertlileri turnuvadan eleyecek kudrette değil. Bilakis Macar takımı karşısında Fenerbahçe'nin tur atlama şansı % 50'nin üstünde. Galatasaray - Ferençvaroş maçlarından öncede yazdığımız gibi Türk futbolu Macar futboluna ters gelmektedir. Bizim için Macar ve Avusturya futbolu tehlikeli olmamaktadır. Bize ters gelen futbol, sert ve enerjik futbol stilidir. Bugünkü Macar futbolu 1954 senesinden evvelki Macar futbol seviyesinden aşağılardadır. M.T.K. takımı Galatasaray'ın elediği Ferençvaroş ve daha evvel Fenerbahçe'nin yendiği Csepel takımından kuvvetli değildir.
M.T.K.'nın en tehlikeli adamı senelerce evvel Mithatpaşa stadında oyununu hayranlıkla seyrettiğimiz "Voröşlöbogo"nun fırtına sağ açığı Sandor'dur. Bu futbolcunun durdurulması ile M.T.K.'nın gücünden çok şey kaybedeceği bilinen bir hakikattir.
Bu şartlar altında Fenerbahçe'nin kardöfinal maçlarında kazanma şansı artmaktadır. Fenerbahçe 3. turu atlatırsa son dört takım arasına katılacaktır. Bu başarı Türk futbolu ve Fenerbahçe için büyük kazanç olacaktır. Yalnız Fenerbahçe takımı bu sene büyük paralar harcayarak kadrosuna şöhretli futbolcular aldı. Fakat mevsim başından beri takım istenilen tertibe ve kıvama erişemedi. İsabetli bir takım tertibi, belirli bir oyun tarzı ve formda bir Fenerbahçe hakikaten çok kuvvetli bir takım hüviyeti kazanabilir. Bugün bazı futbolcular formda değildir. Takım oyunu oturmamıştır. Müdafaa ile forvet hattı arasında lüzumlu irtibat yoktur.
Buna rağmen Fenerbahçe bazı maçlarda parlak neticeler alıyorsa, bu sırf kadrosunda bulunan kıymetli futbolcuların şahsi başarıları neticesidir. Macar maçlarına kadar Fenerbahçe takımı arzu edilen kıvama gelecek şekilde eksikler giderilirse, sarı lacivertlilerin Macar rakipleri karşısında galibiyet şansları daha da artar.
Üstteki fotoğrafta Avrupa kupa galipleri turnuvasında 4. tura yükselmesi beklenen Fenerbahçe takımını görüyorsunuz, mevsim başında Mithatpaşa stadında yaptıkları bir maçtan evvel...
Ayaktakiler soldan sağa : Lefter, Şeref, Şenol, Ali İhsan, Birol, Tuncay, Nedim. Oturanlar : Aydın, Hazım, Özcan, Semih. 1964...